Zbankrutował start-up Ossic – klienci nie otrzymają zamówionego sprzętu

Ossic X zebrał fundusze 2 lata temu. Działalność firmy dodatkowo finansował też zewnętrzny inwestor (tzw. anioł biznesu). Przedsięwzięcie okazało się jednak zbyt ambitne i w efekcie 23 tysiące klientów, którzy wspomogli jego rozwój, zostało na lodzie. Część klientów chce pozwać właścicieli start-upu.
Zbankrutował start-up Ossic – klienci nie otrzymają zamówionego sprzętu

Firma poinformowała, że nie jest w stanie wywiązać się z zobowiązań (graf. Ossic)

Firma wyprodukowała jedynie około 250 urządzeń, z czego tylko 80 trafiło w ręce właścicieli i to tych, którzy zapłacili ponad 1000 dol. (ok. 3,5 tysiąca złotych). Według Ossic na uruchomienie masowej produkcji zabrakło 2 mln dol. (ponad 7 mln złotych). Według nich powodem był też zbyt powolny rozwój rynku wirtualnej rzeczywistości, choć to trochę dziwne biorąc pod uwagę zainteresowanie jakim cieszyły się słuchawki na Kickstarterze.

Ossic X to słuchawki, które miały oferować prawdziwie przestrzenny dźwięk (fot. Ossic)
VR na oczach i słuchawki Ossic miały zapewnić pełne zanurzenie się w wirtualnym świecie (Fot. Upload VR)

Ponad 1200 zawiedzionych klientów zamierza złożyć pozew zbiorowy przeciwko firmie. Warto dodać, że choć serwisy crowdfundingowe nie są sklepami, ale po sfinansowaniu projektu każdy twórca musi wywiązać się z zobowiązań. Choć oczywiście zdarzają się opóźnienia, do czego inwestorzy są przyzwyczajeni. Jednak w przypadkach tak drastycznych jak bankructwo Ossic klienci mają prawo żądać zwrotów, co być może potwierdzi sąd. | CHIP