Adata XPG Spectrix D80 – nowe pamięci RAM z hybrydowym chłodzeniem

Adata Technology dopiero dziś poinformowała o wprowadzeniu nowych modułów do swojej oferty, ale model XPG Spectrix D80 wsławił się w komputerowym światku fenomenalnymi osiągami już na początku czerwca, kiedy to w bazie danych serwisu HWBot pojawił się wynik stabilnego podkręcenia opisywanych tu układów aż do częstotliwości 5531 MHz. Pamięci te były również prezentowane na niedawno zakończonych tajwańskich targach Computex (patrz poniższy film). Oficjalnie według specyfikacji pamięci XDR Spectrix D80 mają pracować stabilnie w zakresie częstotliwości od 2666 do 5000 MHz. Nowe układy są zgodne z platformami Intel X299 2666MHz oraz AMD AM4/Ryzen.
Adata XPG Spectrix D80 – nowe pamięci RAM z hybrydowym chłodzeniem

Wspomniany rekordowy wynik opublikowany w bazie HWBot uzyskano jednak z wykorzystaniem chłodzenia ciekłym azotem. Niemniej w bardziej realnych i bliższych zwykłemu użytkownikowi warunkach nowe układy również powinny podołać wielu obciążającym je zadaniom głównie za sprawą specyficznej konstrukcji modułów. Chipy pamięci osadzone w module XPG Spectrix D80 doposażono w aluminiowy radiator, specjalny zbiornik na płyn chłodzący oraz materiały termoprzewodzące ułatwiające odprowadzanie nadmiernego ciepła z powierzchni układów pamięci.

Ponieważ mowa o produkcie przeznaczonym dla miłośników gamingu, overclockingu czy moddingu nie mogło zabraknąć stylistycznego sznytu zgodnego z wymogami branży. Pamięci XPG Spectrix D80 są również wyposażone w podświetlenie RGB LED. Użytkownik za pośrednictwem aplikacji RGB Sync może w pełni kontrolować to podświetlenie na przykład poprzez zmianę trybu i prędkości pulsowania podświetlenia, ustawienia intensywności czy barwy.

Pamięci Adata XPG Spectrix D80 obsługują technologię Intel XMP (eXtreme Memory Profile), co zauważalnie ułatwia podkręcanie komponentów PC (w tym oczywiście samych pamięci). XMP to opracowana przez Intela specyfikacja umożliwiająca wymuszenie wyższych częstotliwości pracy pamięci RAM. Producent zachwala również stabilnośc nowych układów, która ma być osiągnięta dzięki zastosowaniu wyselekcjonowanych układów oraz 10-warstwowej konstrukcji PCB (obwodu drukowanego modułu pamięci).

[banner slot=”text”]

Nowe pamięci mają być dostępne w zestawach o łącznej pojemności od 8 do 32 GB. Ceny poszczególnych wersji w Polsce nie zostały jeszcze ujawnione – mają być podane w momencie faktycznego wprowadzenia układów do sklepów, co ma niebawem nastąpić. | CHIP