Apple Pay już dostępne w Polsce dla posiadaczy kart Mastercard

Jeżeli masz konto w którymś z niżej wymienionych banków, posiadasz kartę Mastercard oraz iPhone’a czy innego typu sprzęt Apple (szczegółowe informacje o modelach urządzeń obsługujących usługę Apple Pay znajdziesz w naszym serwisie) to możesz już od dziś korzystać z usługi Apple Pay.
Apple Pay już dostępne w Polsce dla posiadaczy kart Mastercard

Na współpracę z Mastercard w zakresie obsługi Apple Pay w Polsce zdecydowało się na razie osiem instytucji finansowych. Są to: Alior Bank, Bank Pekao S.A., Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, mBank, Raiffeisen Polbank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Niebawem do tego grona dołączy również dziewiąty bank – PKO Bank Polski. Klienci dysponujący kartami płatniczymi Mastercard/Maestro wydanymi przez w/w banki mogą już używać nowej usługi.

Apple Pay
Do realizacji płatności wystarczy iPhone i odcisk palca (fot. Mastercard)

Zaletą Apple Pay jest sposób realizacji transakcji. W płatnościach wykonywanych za pomocą tej usługi nie ma wymogu przechowywania numeru karty bądź to w pamięci urządzenia, bądź też na serwerach usługodawcy (w tym przypadku Apple). W Apple Pay zapewnienie bezpieczeństwa transakcji opiera się na tzw. unikalnym Numerze Konta Urządzenia, który przechowywany jest w zaszyfrowanej formie. Dodatkowo każda transakcja w Apple Pay jest uwierzytelniana unikalnym, generowanym dynamicznie kodem jednorazowym. Mechanizm ten jest podobny do jednorazowych kodów generowanych przez tokeny zabezpieczające transakcje, z tą różnicą, że w przypadku Apple Pay sama realizacja transakcji jest prostsza dla użytkownika.

Oznacza to, że nawet gdy potencjalny przestępca stosował by pełen nasłuch komunikacji pomiędzy urządzeniem a terminalem i tak na nic mu się to nie przyda, bo wszystkie bity wymieniane podczas konkretnej transakcji są przypisane tylko do niej. Nawet posiadając kompletny zapis wszystkich bitów danej transakcji nie jest możliwe przeprowadzenie kolejnej, m.in. ze względu na użyty do każdego procesu generowany dynamicznie klucz jednorazowy. Inna sprawa, że potencjalny haker musiałby się najpierw uporać z szyfrowaniem wykorzystywanym podczas całego procesu.

Za pomocą Apple Pay można płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online czy bezpośrednio w aplikacjach obsługujących ten sposób płatności. Usługa ta trafiła do Polski dopiero po niemal czterech latach od jej ogłoszenia, co nastąpiło podczas corocznej wrześniowej prezentacji Apple, 9 września 2014 roku. Lepiej późno niż wcale. | CHIP