Blender uruchamia własny portal wideo

Nowy serwis Blendera będzie oparty na skrypcie PeerTube. Wszystkie filmy zostaną udostępniane na licencji Creative Commons Attribution, która pozwala je za darmo kopiować, przetwarzać i udostępniać z podaniem w opisie danych autora. Na tę chwilę w nowym serwisie VOD nie można zakładać nowych kont, co powinno się zmienić po zakończeniu testów. W serwisie użytkownicy będą mogli dzielić się m.in. tworzonymi poradnikami dotyczącymi używania popularnego darmowego programu 3D.
Blender uruchamia własny portal wideo

Blender otwiera własny portal VOD po zbanowaniu na YouTube (graf. CHIP)

Utrzymanie serwerów i transfer wymagają oczywiście pieniędzy, często bardzo dużych. Z tego powodu Blender Foundation zdecydowała się na wykorzystanie technologii peer to peer (p2p) stosowanej m.in. do przesyłania plików za pomocą torrentów. Każdy, kto ogląda film za pośrednictwem sieci PeerTube, jednocześnie w tym samym czasie udostepnia go innym użytkownikom. W ten sposób koszty znacząco się zmniejszają.

Blender Foundation została zmuszona do przeniesienia swoich nagrań po tym jak jej konto w serwisie YouTube zostało zablokowane ze względu na zmianę polityki serwisu. Decyzja Google może mieć związek z planowanymi zmianami w europejskim prawie autorskim. Jednak warto zaznaczyć, że m.in. do kanału Blendera i MIT dostęp utracili użytkownicy na całym świecie. | CHIP