Blender uruchamia własny portal wideo

Fot. Linux Screenshots
Na stronie Blendera pojawiła się sekcja video. Blender Foundation testuje rozwiązanie oparte o zdecentrealizowaną sieć peer to peer (p2p) po tym, jak jej filmy zostały zablokowane po zmianach w regulamienie serwisu dotyczących praw autorskich.

Nowy serwis Blendera będzie oparty na skrypcie PeerTube. Wszystkie filmy zostaną udostępniane na licencji Creative Commons Attribution, która pozwala je za darmo kopiować, przetwarzać i udostępniać z podaniem w opisie danych autora. Na tę chwilę w nowym serwisie VOD nie można zakładać nowych kont, co powinno się zmienić po zakończeniu testów. W serwisie użytkownicy będą mogli dzielić się m.in. tworzonymi poradnikami dotyczącymi używania popularnego darmowego programu 3D.

Blender otwiera własny portal VOD po zbanowaniu na YouTube (graf. CHIP)

Utrzymanie serwerów i transfer wymagają oczywiście pieniędzy, często bardzo dużych. Z tego powodu Blender Foundation zdecydowała się na wykorzystanie technologii peer to peer (p2p) stosowanej m.in. do przesyłania plików za pomocą torrentów. Każdy, kto ogląda film za pośrednictwem sieci PeerTube, jednocześnie w tym samym czasie udostepnia go innym użytkownikom. W ten sposób koszty znacząco się zmniejszają.

Blender Foundation została zmuszona do przeniesienia swoich nagrań po tym jak jej konto w serwisie YouTube zostało zablokowane ze względu na zmianę polityki serwisu. Decyzja Google może mieć związek z planowanymi zmianami w europejskim prawie autorskim. Jednak warto zaznaczyć, że m.in. do kanału Blendera i MIT dostęp utracili użytkownicy na całym świecie. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.