Computex 2018: AMD pokazało 32-rdzeniowy procesor i nowe karty graficzne

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na targach Computex AMD zaprezentował nowe procesory Ryzen Threadripper, które przysłoniły konkurencyjnego Intela. Threadripper drugiej generacji obsłuży 32 rdzenie i 64 wątki. Pojawią się także skromniejsze warianty z 24 rdzeniami. Całość bazuje na 12-nanometrowej architekturze Zen+. Podobnie jak w przypadku procesorów Pinnacle Ridge, Threadrippery obsłużą najnowsze technologie Precision Boost i XFR odpowiedzialne za stabilną i wydajną pracę. Możemy się także spodziewać zegarów pracujących w wyższej częstotliwości od razu po wyjęciu z pudełka. Układ zachowa kompatybilność z obecnymi płytami głównymi X399 z gniazdem TR4. Modele z tej serii zadebiutują na rynku w trzecim kwartale 2018 roku.
amd computex 2018
amd computex 2018

Ryzen Threadripper 2

32 rdzenie, 64 wątki – druga generacja Threadripperów będzie miała się czym pochwalić (fot. AMD)

Radeon Vega Instinct 7nm i Radeon RX Vega 56 Nano

Na prezentacji pokazano również nową generację GPU Vega wykonanego po raz pierwszy w 7-nanometrowym procesie technologicznym (obecne modele produkowane są w 14 nm). Od poprzedniej różni się wydajnością wyższą o 35% i dwukrotnie mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym. Radeon Instinct wyposażony jest w układ MCM z 32 GB pamięci HBM2. Popis jego możliwości można obejrzeć na poniższym filmie. Karta wejdzie do sprzedaży w formacie serwerowym oraz formacie dla stacji roboczych jeszcze w tym roku.

Jeżeli chodzi o Radeon RX Vega 56 Nano, którą zapowiedziano w zeszłym roku, to AMD nie zdradził szczegółów dotyczących jej specyfikacji. Zaprezentowano jedynie jej referencyjny wariant tworzony przez firmę PowerColor, dzięki któremu wiemy, że urządzenie chłodzone jest pojedynczym wentylatorem, posiada trzy złącza HDMI oraz 8 GB HBM2.

RX Vega 56 Nano (fot. Wccftech.com)

Więcej szczegółów na temat karty powinno zostać podanych wkrótce, gdyż lada moment wejdzie ona do sprzedaży.  Z powyższych nowości skorzystają głównie centra danych i firmy, które stać będzie na najbardziej wydajne układy. Choć ceny żadnego z powyższych podzespołów nie zostały ujawnione, to możemy być pewni, że tanio nie będzie. | CHIP