Cztery Windows w jednym telefonie

Windows na smartfonach jest martwy. Dominacja Androida i iOS jest tak silna, że nawet Microsoft nie zdołał się przebić, nigdy nie stając się równorzędnym konkurentem dla platform Google’a i Apple’a. Jak się okazuje jednak, są pasjonaci, którzy chcą by ten system wrócił do łask. I to nie jeden, a od razu cztery!
Cztery Windows w jednym telefonie

Takim właśnie osiągnięciem może pochwalić się francuski programista z Bordeaux, podpisujący się jako Gustave M. Opublikował on film, na którym przełącza się między systemami Windows 8, Windows 10, Windows 10 IoT Core oraz, jedynym w pełni mobilnym w tym zestawie, Windows 10 Mobile. Interesujące jest to, że przełączanie odbywało się bez większych problemów, mimo iż mówimy o dość różnych systemach.

Poza tym na filmie nie widzimy faktycznego działania systemu, z uruchamianiem aplikacji itd. Jestem przekonany, że próba odpalenia choćby przeglądarki mogłaby okazać się zbyt wielkim wyczynem. Pamiętajmy jednak, że mówimy tu o uruchomionych jednocześnie czterech systemach operacyjnych.

Uruchomienie desktopowych Windowsów na smartfonie nie jest jednak czymś, czego producenci laptopów powinni się obawiać. Wydajność mobilnych podzespołów oraz sam sposób zarządzania i sterowania za pomocą myszy i klawiatury, niedostępny na telefonie, sprawia, że komórki raczej laptopów nie zastąpią.

Myśl o uruchomieniu systemów Microsoftu na smartfonach jest jednak dość popularna. Niedawno pojawił się w sieci film przedstawiający wyobrażenie tego, jak na współczesnych telefonach prezentowałby się Windows… 95. Ten antyczny już system oczywiście nigdy w takiej wersji nie powstał, natomiast to co widzimy na filmie, to tylko wyobrażenie autora.

Jednocześnie nie zdziwiłbym się, gdyby powstał taki właśnie theme dla Androida. W końcu stare systemy firmy z Redmond mają potężny ładunek sentymentu. | CHIP

[banner slot=”text”]