Czy PS4 w końcu otrzyma wsteczną kompatybilność?

Tegoroczne targi E3 mogą być bardzo gorące dla posiadaczy PS4. Marcus Sellars, który jako jeden z pierwszych poinformował internautów o powstaniu odświeżonej trylogii gry “Spyro” podzielił się na swoim Twitterze kolejną wiadomością. Według niego Sony planuje wprowadzić wsteczną kompatybilność dla konsoli PS4. Oznacza to, że jej użytkownicy będą mogli uruchomić gry z poprzedniej generacji.
Sony Playstation 4 Slim

W zestawie z Xperią XZ2 możemy otrzymać za darmo konsolę Playstation 4 Slim 500 GB i 3 gry (fot. Sony).

Pojedyncza informacja może nie zrobiłaby na nikim takiego wrażenia, gdyby nie zrzut ekranu ze sklepu PlayStation Store. Użytkownik Twittera o nicku _SimplyG wrzucił do sieci screen, przedstawiający menu PS Store na konsoli PS4, w którym pojawiła się zakładka “Best of PS3” (Najlepsze z PS3). Po jej kliknięciu nie wyświetliła się na razie żadna zawartość. Najwyraźniej Sony pospieszyło się z udostępnieniem nowego menu. Niestety nie można wykluczyć, że w tym przypadku mówimy o graficznej przeróbce mającej na celu wyłącznie efekt marketingowy.

Zrzut ekranu ze zmienionym menu w ofercie sklepu PS Store (fot._SimplyG)

Zdaniem Sellarsa Sony planuje wprowadzić upragnioną przez graczy funkcjonalność już za tydzień, podczas targów E3. Byłaby to prawdziwa rewolucja, zważywszy na to, że wsteczna kompatybilność jest jedną z opcji, którą posiada konkurencyjny Xbox One. Aktualnie na konsoli Microsoftu można zagrać w więcej niż 500 gier z dwóch poprzednich Xboxów.

Gracze PS4 od początku apelowali o wprowadzenie wstecznej kompatybilności, ale firma była nieugięta. W 2015 roku szef Sony przyznał, że jest to zbyt trudne pod względem technicznym. Z kolei jeszcze rok temu Jim Ryan, szef Sony na Europę, powiedział, że nie widzi sensu wstecznej kompatybilności, bo “kto w ogóle chciałby grać w tak archaiczne gry?”. Sony mogło jednak zmienić swoje stanowisko obserwując dużą popularność tej usługi u konkurencji. Wprowadzenie tej opcji teraz, u schyłku generacji, pomogłoby zwiększyć sprzedaż konsoli i podnieść zyski ze sprzedaży starych, ale wciąż dobrych gier, których PlayStation ma w portfolio naprawdę sporo.  | CHIP