iPhone automatycznie powiadomi o lokalizacji, gdy zadzwonisz po pomoc

Apple HELO, czyli funkcja na której opiera się nowa funkcja systemu iOS 12 to rozwiązanie znane już od dłuższego czasu. Apple zaprezentowało technikę hydrydowego ustalania lokalizacji już w 2015 roku. Teraz jednak mechanizm ten został zintegrowany z kodem iOS 12 i zintegrowany z połączeniami na numer alarmowy 911, funkcjonujący w Stanach Zjednoczonych.
iPhone automatycznie powiadomi o lokalizacji, gdy zadzwonisz po pomoc

HELO, czyli hybrydowe ustalanie lokalizacji działa w oparciu o dane GPS, dane komórkowe oraz dane bezprzewodowych punktów dostępowych znajdujących się w zasięgu dzwoniącego po pomoc. W efekcie podczas połączenia z numerem alarmowym z telefonu Apple z systemem iOS 12, urządzenie automatycznie przekazuje amerykańskim służbom ratowniczym lokalizację dzwoniącego, dzięki czemu dyspozytor np. karetki nie musi wypytywać często roztrzęsionego rozmówcy, gdzie się znajduje. W ten sposób zyskuje się cenne sekundy, które mogą ocalić komuś życie.

Mieszkańcu USA, korzystający z iPhone’a z iOS 12, będą automatycznie namierzani podczas połączeń z numerem alarmowym 911 (fot. Pixabay)

Szkoda tylko, że ta przydatna funkcja będzie na razie wprowadzana jedynie w Stanach Zjednoczonych. Warto przy tym zauważyć, że rozwiązanie to powinno znacząco ograniczyć głupie żarty, jeśli dzwoniący będzie wiedzieć, że łatwo można będzie go namierzyć.

To nie jest jedyne, wprowadzone przez Apple rozwiązanie, które ułatwia sprawdzanie miejsca pobytu osoby dzwoniącej na numery alarmowe. Już w wersji iOS 11.3 Apple wprowadziło obsługę standardu AML (Advanced Mobile Location), w tych krajach, w których standard został wprowadzony. | CHIP

[banner slot=”text”]