NASA odnalazła na Marsie związki organiczne

Według naukowców z NASA na Marsie w przeszłości istniała woda w stanie ciekłym, która jest niezbędna do powstania i rozwoju organizmów żywych. Związki organiczne, które łazik Curiosity znalazł w skałach Czerwonej Planety zawierają węgiel, wodór i tlen, a także azot i inne pierwiastki. Jednak odnalezienie związków organicznych to dopiero połowa sukcesu, bo ich występowanie odkryto w wielu miejscach w układzie słonecznym.
NASA odnalazła na Marsie związki organiczne

Niestety, obecnie marsjańska atmosfera nie sprzyja utrzymaniu życia. Głównie przez cienką atmosferę, która nie chroni dostatecznie przed promieniowaniem kosmicznym. W efekcie większość związków organicznych ulega zniszczeniu. Jednak miliardy lat temu Mars mógł mieć podobne warunki atmosferyczne do Ziemi.

Łazik Curiosity znalazł związki organiczne w skale w kraterze Gale (fot. NASA)

W atmosferze Marsa od czasu do czasu pojawia się również metan, jednak i tu trudno stwierdzić, czy jest pochodzenia organicznego. Stężenie metanu zwiększa się podczas marsjańskiego lata w pobliżu krateru Gale powstałego na skutek uderzenia meteoru blisko 4 miliardy lat temu. Próbka pobrana przez łazik Curiosity pochodzi właśnie z tego krateru, a konkretnie z miejsca zwanego Górą Sharpa. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na kolejne doniesienia z Czerwonej Planety i mieć nadzieję, że będą równie interesujące. | CHIP