Nowe Visual Studio poprawia obsługę JavaScriptu i zabezpiecza aplikacje przed Spectre

Dokładna wersja udostępnionego pakietu Visual Studio 2017 ma oznaczenie 15.8 Preview 3. Słowo “preview” oznacza, że nie mamy tu jeszcze do czynienia z finalnym kodem pakietu Visual Studio 2017 lecz kolejną edycją testową. Microsoft intensywnie pracuje nad ukończeniem tego narzędzia programistycznego o czym świadczy choćby szybkość publikowania kolejnych wersji testowych. Poprzednie, tj. Preview 1 i Preview 2 pojawiły się w ubiegłym miesiącu. W nowym Visual Studio Microsoft wprowadził m.in. narzędzia do obsługi JavaScriptu i TypeScriptu w wersji 2.9. Edytor teraz znacznie lepiej podpowiada składnię w tych językach. Poprawiono też wsparcie dla popularnych bibliotek programistycznych i środowiska Node.js. TypeScript to stworzony przez Micrsoft język programowania oparty na JavaScript, ale znacząco rozszerzający jego możliwości. Głównymi cechami TypeScript jest możliwość korzystania z klas i statycznego typowania.
Nowe Visual Studio poprawia obsługę JavaScriptu i zabezpiecza aplikacje przed Spectre

Visual Studio pozwala kontrolować kod aplikacji pod kątem podatności na Spectre (graf. Microsoft)

Bardzo istotną funkcją jest testowanie aplikacji pod kątem podatności na lukę Spectre, która występuje w wielu procesorach Intela, AMD i ARM. Nowością w wersji Preview 3 Visual Studio 2017 są też funkcje mające ułatwić programistom szlifowanie wydajności napisanego przez nich kodu, a także automatyzacja dbałości o jego czytelność. W tym drugim przypadku, przykładem rozwiązania pomagającego utrzymać porządek w kodzie jest funkcja C# Code Cleanup, która poszerza dotychczasowe możliwości polecenia Format Document. W opisywanej wersji wywołanie tego polecenia po raz pierwszy będzie wymagało od programisty skonfigurowania ustawień mechanizmu porządkującego kod aplikacji.

Visual Studio 2017
Nowe narzędzia monitorowania wydajności pozwolą programistom ocenić czy ich kod nie zużywa nadmiernie mocy obliczeniowej (graf. Microsoft).

Microsoft zadbał również o wydajność samego pakietu Visual Studio 2017. Ten zestaw narzędzi programistycznych może być bardzo rozbudowany dzięki dostępnym licznym rozszerzeniom. Microsoft wyposażył najnowszą wersję Visual Studio w funkcję Deferred Extension Loading, dzięki której rozszerzenia wymagane przy danym projekcie nie będą wczytywane, dopóki sam projekt nie zostanie wczytany. Oznacza to, że pakiet jak i kod, nad którym programista w danym momencie pracuje będzie dostępny do edycji w znacznie krótszym czasie. Ponadto Microsoft znacznie przyśpieszył ponowne ładowanie projektów dowolnego typu, a zmiana jest szczególnie widoczna. Rozbudowane projekty, których uruchomienie wcześniej wymagało ponad minuty, w wersji Visual Studio 2017 Preview 3 zostało skrócone do kilku sekund. Dzięki temu i wielu innym, podobnym rozwiązaniom czas pracy nad projektem zauważalnie się skraca, co dla programisty pracującego w trybie zadaniowym z całą pewnością ma znaczenie.

Zainteresowanych szczegółami dotyczącymi nowego środowiska programistycznego Microsoftu odsyłam na wspomniany wpis na oficjalnym blogu Visual Studio. | CHIP