Nowy procesor na witrynie Intela

8-rdzeniowy Xeon-E z rodziny Coffee Lake, który ma pojawić się już pod koniec lipca br. w ofercie “niebieskich” nie jest zapowiadanym przez Intela wcześniej 8-rdzeniowym układem konsumenckim, niemniej wyraźnie daje się zauważyć przyśpieszenie działań ze strony technologicznego giganta. Dawniej firma ta często wydawała procesory Xeon danej generacji już po tym, jak na rynku pojawiły się konsumenckie, tańsze wersje układów z danej gałęzi rozwojowej. Ten jednak ma być inny, bowiem trafi na konsumencki socket LGA 1151.
Nowy procesor na witrynie Intela

Intel
Na witrynie technicznej Intela pojawił się “po cichu” zupełnie nowy Xeon (fot. wccftech).

Skąd w ogóle wiadomo o nowym układzie Intela, skoro sam producent nie ogłosił żadnego oficjalnego komunikatu na ten temat? Otóż na witrynie Intela, a dokładniej na stronie przeznaczonej dla układów 8. generacji (Coffee Lake-S) znalazła się informacja na temat układu Intel Xeon E. Przypomnijmy, że “obowiązującym” obecnie (znajdującym się w oficjalnej ofercie) układem Xeon E jest zaprezentowany ponad rok temu Xeon E3 v6 będący częścią 7-mej generacji (rodzina układów o kodowej nazwie Kaby Lake). Pomijamy tu egzotyczne “mobilne” Xeony 8-mej generacji zbudowane w oparciu o niskonapięciowe rdzenie Coffee Lake (mowa o układach Xeon E-2186M i Xeon E-2176M), które tak naprawdę od “zwykłych” mobilnych Core i9 Intela generacji Coffee Lake różnią się tylko obsługą vPro. Nowy Xeon korzystałby przy tym z płyt głównych o tym samym sockecie co układy Core.

Ostatnie działania AMD, a szczególnie bardzo dobrze przyjęty na rynku Ryzen 7 1800X zapewniający wydajność satysfakcjonującą zarówno graczy jak i wymagających użytkowników, a także obiecujący następca: Ryzen 7 2700X, wymusiły na Intelu przyśpieszenie wprowadzenia na rynek wielordzeniowych układów nowej generacji. Pamiętajmy, że wszystkie te informacje nie są oficjalnie potwierdzone, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że Intel nie zdecydowałby się na tak wczesne ujawnienie nowych Xeonów, gdyby nie AMD. Nowy Xeon-E ma stanowić odpowiedź właśnie dla Ryzenów 7 2700X.

Generalnie ruchy Intela stają się trochę chaotyczne, co tylko potwierdza przypuszczenie, że firma ta poważnie obawia się silnej konkurencji ze strony AMD, które nie dość że dysponuje wydajnym układem Ryzen 7 2700X, który osadzony na platformie X470 w tej chwili “dzieli i rządzi” w wielu zastosowaniach (a pamiętajmy jeszcze o Threadripperach). Jakby tego było mało, AMD przecież już jakiś czas temu ogłosiło plany wejścia w 7-nanometrową litografię. Nie ma wątpliwości: Intel czuje na karku gorący oddech swojego konkurenta. | CHIP.