Samsung stworzy własny GPU?

Samsung wyraźnie stara się uniezależnić na na tych polach, na których do tej pory skazany był na współpracę z innymi. Od 2016 roku zainteresowanie koreańskiego koncernu tematem układów graficznych nie maleje. Dwa lata temu firma starała się pozyskać do współpracy w tej dziedzinie zarówno AMD, jak i NVIDIĘ.
Samsung stworzy własny GPU?

Wówczas się nie udało, więc teraz koreańska firma zabrała się za GPU samodzielnie. Dwa zespoły, w Kalifornii i w Teksasie, zajmują się obecnie układami graficznymi dla Samsunga. Nie jest tajemnicą, że podbierają pracowników zarówno AMD, jak i NVIDII czy Qualcommowi.

Samsung pracuje nad własnym GPU, ale nieprędko zobaczymy układy koreańskiej marki w jej flagowcach (fot. Samsung)

O efektach prac na tę chwilę wiadomo niewiele. Prawdopodobnie pierwsze GPU Samsunga pojawią się najpierw w tanich SoC producenta, gdzie presja jest wyraźnie mniejsza, a same układy mniej złożone. Nie liczylibyśmy na szybkie pojawienie się topowych Exynosów z nowymi GPU Samsunga np. w następcy świetnego Galaxy S9. Rdzenie Samsung Mongoose osiągają nieraz wyniki lepsze niż odpowiadające im modele ARM Cortex. Być może uda się Samsungowi osiągnąć podobny efekt w przypadku GPU i w efekcie dostaniemy układy szybsze niż najbardziej wydajne Mali? Czas pokaże. | CHIP