Snapdragon 1000 – SoC dla laptopów

Bardzo wydajne w smartfonach Snapdragony 835, w Windows okazały się raczej konkurencją dla Celeronów N i J (a więc pokrewnych Atomom). Mówiąc delikatnie – nie tego oczekiwaliśmy. Nawet Snapdragon 850, a więc nieco podkręcony 845, także nie przyniósł rewolucji. Qualcomm ma jednak olbrzymie możliwości technologiczne i wygląda na to, że amerykański producent postanowił zaprząc je do pracy nad Snapdragonem 1000. Układ ten ma być od początku projektowany z myślą o laptopach pracujących w środowisku Windows.
Snapdragon 1000 – SoC dla laptopów

Snapdragon 850 nie zdołał realnie konkurować z układami Intela w laptopach (fot. engadget)

Zacznijmy od tego, że ten SoC jest wyraźnie większy niż Snapdragon 835. Wymiary układu to 20 x 15 mm, podczas gdy poprzednik miał zaledwie 12,4 x 12,4 mm. W porównaniu do układów Intela, z którymi ów SoC ma konkurować (45 x 24 mm), nowy procesor Qualcommu pozostaje naprawdę niewielki.

Asus NovaGo – lekki, smukły, ładny, konwertowalny i… powolny. Niestety laptopy korzystające ze Snapdragona 835 nie spełniły pokładanych w nich nadziei (fot. ASUS)

Atrakcyjne wydaj się także niskie TDP Snapdragona 1000. 12 W to mniej niż 15 W w układach Intela. Qualcomm upatruje konkurencji dla nowego procesora raczej w układach Core serii U oraz Y niż w platformie Gemini Lake. Przyznaję, że w kontekście wyników osiąganych przez poprzednie SoC Qualcommu w środowisku Windows, jest to dość ambitne założenie. Układ ma korzystać z rdzeni Cortex-A76, ale ich liczba i częstotliwość pozostają nieznane. Według części doniesień nowy Snapdragon 1000 ma być procesorem montowanym w gnieździe, a więc wymiennym, a nie, jak można oczekiwać, wlutowanym w płytę główną.

Chociaż testy z wykorzystaniem platformy wyposażonej w 16 GB LPDDR4X i dwóch 128-gigabajtowych nośników UFS 2.1 już trwają, to nie powinniśmy oczekiwać rynkowej premiery zbyt szybko. Producent nie wspomina bowiem o dacie wejścia na rynek, nawet w ogólnikowy sposób | CHIP