
Wróćmy jednak do aktualnego lidera. Superkomputer Summit jest zbudowany w oparciu o architekturę połączonych węzłów. Każdy z węzłów Summit wyposażony jest w nieco ponad 500 GB pamięci operacyjnej wykorzystywanej zarówno przez CPU (IBM POWER9) jak i GPU (GV100 Nvidii). Oprócz tego każdy węzeł wyposażono w 800 GB dodatkowej nieulotnej pamięci RAM pełniącej rolę bufora bezpieczeństwa lub pamięci rozszerzonej, zależnie od aktualnych wymagań obliczeniowych.
[banner slot=”text”]
Procesory IBM POWER9 oraz GPU Volta Nvidii są ze sobą połączone za pomocą ultraszybkiej technologii NVLink, natomiast szybką wymianę danych pomiędzy węzłami zapewniono wykorzystując topologię InfiniBand. Fakt, że w superkomputerze Summit wykorzystano różne typy układów obliczeniowych oznacza, że maszynę zbudowano na bazie heterogenicznego modelu obliczeniowego. W tym momencie chciałbym zachęcić do zapoznania się z naszym obszernym materiałem na temat superkomputerów wyjaśniającym jak bardzo tego typu urządzenia różnią się od zwykłych komputerów.

Wracając do Summit, imponująca jest również efektywność energetyczna amerykańskiego superkomputera. Pracujący w Oak Ridge National Laboratory rekordowy sprzęt zużywa 8,8 MW energii. To wynik niemal dwukrotnie lepszy od zauważalnie wolniejszego dotychczasowego rekordzisty. Chiński Sunway TaihuLight wymaga dostarczenia aż 15,3 MW energii. | CHIP