Summit – Amerykanie znowu na szczycie listy najszybszych superkomputerów

Summit, zwany też OLCF-4 to superkomputer zbudowany przez IBM. Maszyna wykorzystuje 9216 24-rdzeniowych, 96-wątkowych procesorów POWER9 stanowiących autorską konstrukcję koncernu IBM, których moc obliczeniowa jest wydatnie wspierana przez 27 648 układów GPU Nvidia Tesla V100. Łączna pamięć masowa tego giganta ma pojemność 250 PB (petabajtów; 1 petabajt = 1024 terabajty). Szczytowa moc obliczeniowa komputerowego molocha zgodnie z najnowszymi, czerwcowymi danymi opublikowanymi przez serwis Top500.org wynosi prawie 188 PFLOPS. To wynik znacznie wyższy od dotychczasowego lidera tego rankingu, chińskiego superkomputera Sunway TaihuLight (125,4 PFLOPS). Warto zauważyć, że Amerykanie aktualnie okupują również trzecią lokatę na liście dzięki superkomputerowi Sierra pracującemu w Lawrence Livermore National Laboratory (119,2 PFLOPS).
Summit – Amerykanie znowu na szczycie listy najszybszych superkomputerów

Summit
Zbudowany przez IBM superkomputer wykorzystuje procesory POWER9 (fot. IBM).

Wróćmy jednak do aktualnego lidera. Superkomputer Summit jest zbudowany w oparciu o architekturę połączonych węzłów. Każdy z węzłów Summit wyposażony jest w nieco ponad 500 GB pamięci operacyjnej wykorzystywanej zarówno przez CPU (IBM POWER9) jak i GPU (GV100 Nvidii). Oprócz tego każdy węzeł wyposażono w 800 GB dodatkowej nieulotnej pamięci RAM pełniącej rolę bufora bezpieczeństwa lub pamięci rozszerzonej, zależnie od aktualnych wymagań obliczeniowych.

Procesory IBM POWER9 oraz GPU Volta Nvidii są ze sobą połączone za pomocą ultraszybkiej technologii NVLink, natomiast szybką wymianę danych pomiędzy węzłami zapewniono wykorzystując topologię InfiniBand. Fakt, że w superkomputerze Summit wykorzystano różne typy układów obliczeniowych oznacza, że maszynę zbudowano na bazie heterogenicznego modelu obliczeniowego. W tym momencie chciałbym zachęcić do zapoznania się z naszym obszernym materiałem na temat superkomputerów wyjaśniającym jak bardzo tego typu urządzenia różnią się od zwykłych komputerów.

Summit
Oprócz układów IBM POWER9, Summit wyposażono w układy GV100 Nvidii (fot. Nvidia).

Wracając do Summit, imponująca jest również efektywność energetyczna amerykańskiego superkomputera. Pracujący w Oak Ridge National Laboratory rekordowy sprzęt zużywa 8,8 MW energii. To wynik niemal dwukrotnie lepszy od zauważalnie wolniejszego dotychczasowego rekordzisty. Chiński Sunway TaihuLight wymaga dostarczenia aż 15,3 MW energii. | CHIP