toshiba sharp

Toshiba sprzedaje swój dział komputerów osobistych Sharpowi

Fot. toshiba-asia-com
Jeżeli wszystko potoczy się po myśli Toshiby, 1 października Sharp za kwotę 36 milionów dolarów otrzyma 80,1% udziałów w części firmy poświęconej pecetom. Komputery osobiste dalej będą wychodzić pod marką Toshiby, ale zyski trafią do kieszeni tajwańskiego Foxconnu, do którego należy Sharp.

W 1985 roku Toshiba wypuściła na rynek jeden z pierwszych laptopów – T1100. Choć początkowo firma była liderem branży, w ostatnich latach znacząco podupadła. Nie znajdziemy jej wśród marek najlepiej sprzedających się komputerów PC – tutaj prym wiedzie HP (22,6%), Lenovo (20,4%) i Dell (16,9%). Nie da się także zapomnieć o problemach finansowych całego przedsiębiorstwa, które zaczęły się w 2015 roku. Firma przeprowadziła wówczas restrukturyzację zwalniając 7800 pracowników. W tym samym okresie wybuchł również skandal związany z zawyżaniem przychodów, co zakończyło się grzywną w wysokości 59,8 milionów dolarów.

Toshiba T1100 nazywany jest pierwszym laptopem rynku masowego (fot. Wikipedia)

Sprzedaż znacznej części udziałów sekcji PC jest prawdopodobnie ostatnią deską ratunku, która pomoże ocalić markę komputerów PC przed zniknięciem z rynku. Dla Sharpa z kolei to kolejna okazja do zaistnienia. Firma kojarzona obecnie głównie z wyświetlaczami jeszcze przed rokiem 2010 sprzedawała także pecety, ale zainteresowanie nimi było na tyle znikome, że Japończycy wycofali się z tego rynku. Przypominamy, że Sharp jeszcze do niedawna także tonął w długach. Wyciągnął go z nich tajwański Foxconn, który w 2016 roku wykupił znaczną część udziałów. Toshiba jak widać zamierza iść teraz podobną drogą. Rok temu sprzedała swój dział pamięci firmie WD. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.