Ziarno ryżu to gigant przy najmniejszym komputerze świata

W marcu 2018 roku IBM przedstawił światu swój mikrokomputer. Miał on rekordowo niewielkią objętość 1 mm3. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Michigan pobili to osiągnięcie. Ich maszyna ma zaledwie 0,04 mm3, co czyni ją najmniejszym komputerem na świecie. Jest ona tak maleńka, że jedno ziarno ryżu wygląda przy niej gigantycznie.
najmniejszy komputer świata
najmniejszy komputer świata

Sami naukowcy mają wątpliwości, czy ich urządzenie powinno się nazywać “komputerem” ponieważ nie jest ono w stanie przechowywać danych – te znikają z niego od razu po wyłączeniu. Jakby nie patrzeć ma ono jednak pełnoprawny procesor oparty na architekturze ARM Cortex-M0+ oraz bezprzewodowy system łączności, dzięki któremu wysyła dane za pomocą światła.

Ziarno ryżu i najmniejszy komputer świata (fot. Uniwersytet Michigan)

Jakie zadania jest w stanie wykonać takie maleństwo? Jego rolą jest monitorowanie zmian w temperaturze niewielkich fragmentów ciała ludzkiego, rzędu grupy komórek, z dokładnością do 0,1 oC. Zdaniem naukowców nowotworowe komórki są nieznacznie cieplejsze od zdrowej tkanki, ale do tej pory brakowało im narzędzi, które mogłyby potwierdzić tę hipotezę. Jeżeli komputer uwierzytelni tę teorię, będzie można wykorzystać go do analizowania skuteczności leczenia nowotworów. Zespół przewiduje również, że pomoże on w diagnozowaniu jaskry wewnątrz oka i monitorowaniu procesów biochemicznych. | CHIP