AI NVIDII potrafi rewelacyjnie odszumiać zdjęcia

Jedną z bolączek amatorów nie tylko smartfonowej fotografii są szumy, które powstają na zdjęciu w wyniku wzmocnienia sygnału uzyskiwanego z matrycy przy zwiększeniu czułości ISO. Cyfrowe ziarno nasila się przy słabym oświetleniu i długich ekspozycjach. Można poradzić sobie z nim jedynie częściowo, używając programów graficznych do odszumiania. Proces ten jednak często wiąże się z utratą jakości zdjęcia – oprogramowanie rozmywa detale. Na szczęście NVIDIA opracowała algorytm, który niemal idealnie rozwiązuje ten problem. Efekty możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.
nvidia
nvidia

Aby SI mogła skutecznie oczyszczać zdjęcia z szumu, naukowcy musieli zapewnić maszynie ogromną bazę danych. Oprogramowanie nauczono rozpoznawać artefakty na podstawie 50 tysięcy przykładów zaszumionych i czystych zdjęć. Dzięki temu AI rozpoznaje niepożądane elementy na fotografii, takie jak ziarno czy nawet napisy i usuwa je zastępując czystym, w miarę ostrym obrazem.

Oczywiście nie chodzi jedynie o to, by cieszyć się ładnymi zdjęciami nocnymi czy selfie wykonanymi wieczorową porą. Algorytm wspomoże pracę naukowców w dziedzinie astronomii (np. zdjęciach odległych planet czy gwiazd) i medycyny (poprawa jakości skanów rezonansu magnetycznego). Ponieważ SI radzi sobie świetnie z usuwaniem tekstu, istnieje obawa, że wykorzystywana przez banki zdjęć i fotografów metoda zabezpieczenia fotografii znakami wodnymi okaże się za jakiś czas niewystarczająca.

Taką jakość trudno byłoby osiągnąć ludzkim retuszerom (fot. Nvidia)

Nie wiadomo kiedy NVIDIA udostępni swoje oprogramowanie zainteresowanym. Warto jednak przypomnieć, że nie jest to pierwszy krok producenta w kierunku sztucznej inteligencji i grafiki cyfrowej. W kwietniu firma wytrenowała AI do rekonstruowania zdjęć. W ubiegłym miesiącu zaś pochwalono się algorytmem, który do zwykłego filmu potrafi dodać pośrednie klatki, aby uzyskać efekt slow motion. | CHIP