AMD w sprytny sposób omija chińskie cła

Co prawda AMD oficjalnie nie sprzedało projektu swoich procesorów EPYC, jednak poza niewielkimi, kosmetycznymi zmianami, są one identyczne z tymi produkowanym pod marką Dhyana. Na tyle, że uaktualnienia jądra Linuxa przeznaczone dla EPYC-ów działają bez problemu na procesorach Dhyana. Smaczku dodaje fakt, że AMD pobiera prowizję z każdego procesora wyprodukowanego przez Hygon na rynek chiński.
AMD w sprytny sposób omija chińskie cła

Procesory EPYC w Chinach będą sprzedawane przez firmę Hygon pod nazwą Dhyana (fot. AMD)

AMD ma 30 procent udziałów w firmie Hygon i 51 procent udziałów w HMC. Obie firmy powstały w wyniku podziału THATIC, czyli przedsięwzięcia Joint Venture AMD w Chinach. W ten sposób produkty amerykańskiego koncernu będą obecne na zamkniętym rynku chińskim i to w środku wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a “Państwem Środka”.

Chiny i USA licytują się w nakładaniu ceł na kolejne produkty. Amerykański prezydent, Donald Trump, krytykuje Chiny za brak poszanowania praw własności intelektualnej, a także zamknięcie chińskiego rynku dla amerykańskich produktów. Jak się jednak okazuje, amerykańskie przedsiębiorstwa potrafią znaleźć furtkę nawet w tak wydawałoby się dramatycznej sytuacji. | CHIP