AMD w sprytny sposób omija chińskie cła

Fot. AMD
Chińska firma Hygon kupiła od AMD licencję na produkcję procesorów dla platformy x86. Koncern będzie produkował przeznaczone jedynie na rynek chiński procesory Dhyana. Pod tą nazwą kryją się serwerowe układy EPYC.

Co prawda AMD oficjalnie nie sprzedało projektu swoich procesorów EPYC, jednak poza niewielkimi, kosmetycznymi zmianami, są one identyczne z tymi produkowanym pod marką Dhyana. Na tyle, że uaktualnienia jądra Linuxa przeznaczone dla EPYC-ów działają bez problemu na procesorach Dhyana. Smaczku dodaje fakt, że AMD pobiera prowizję z każdego procesora wyprodukowanego przez Hygon na rynek chiński.

Procesory EPYC w Chinach będą sprzedawane przez firmę Hygon pod nazwą Dhyana (fot. AMD)

AMD ma 30 procent udziałów w firmie Hygon i 51 procent udziałów w HMC. Obie firmy powstały w wyniku podziału THATIC, czyli przedsięwzięcia Joint Venture AMD w Chinach. W ten sposób produkty amerykańskiego koncernu będą obecne na zamkniętym rynku chińskim i to w środku wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a „Państwem Środka”.

Chiny i USA licytują się w nakładaniu ceł na kolejne produkty. Amerykański prezydent, Donald Trump, krytykuje Chiny za brak poszanowania praw własności intelektualnej, a także zamknięcie chińskiego rynku dla amerykańskich produktów. Jak się jednak okazuje, amerykańskie przedsiębiorstwa potrafią znaleźć furtkę nawet w tak wydawałoby się dramatycznej sytuacji. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.