Amerykański Departament Handlu zniósł nałożone na ZTE ograniczenia

W piątek Departament Handlu USA zniósł zakaz sprzedaży towarów do ZTE Corporation przez amerykańskie firmy, co pozwoliło na wznowienie działalności przez drugą co do wielkości chińską firmę produkującą sprzęt telekomunikacyjny.
Amerykański Departament Handlu zniósł nałożone na ZTE ograniczenia

Zakaz został zniesiony tuż po tym, gdy ZTE zdeponowało 400 mln USD na rachunku depozytowym w ramach porozumienia osiągniętego w zeszłym miesiącu. Ugoda  obejmowało również karę w wysokości 1 mld USD, którą ZTE zapłaciło Departamentowi Skarbu USA w czerwcu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ZTE wymieniło cały zarząd.

“Departament będzie czuwać, ponieważ uważnie monitorujemy działania ZTE w celu zapewnienia zgodności ze wszystkimi przepisami prawa i regulacjami Stanów Zjednoczonych” – powiedział sekretarz ds. handlu Wilbur Ross w oświadczeniu, w którym określił warunki transakcji jako najsurowsze w historii.

[banner slot=”text”]

Gdyby ZTE nie poszło na ugodę z Departamentem Handlu USA groził mu siedmioletni zakaz handlu z amerykańskimi firmami, co oznaczałoby m.in. niemożność kupowania procesorów Snapdragon i konieczność zainwestowania w produkcję własnych procesorów mobilnych oraz oprogramowania.