Azure, gry i Xbox – najjaśniejsze punkty w raporcie finansowym Microsoftu

Microsoft w II kwartale miał przychód w wysokości 30 miliardów dolarów, czyli o 17 procent więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Zysk wyniósł prawie 9 miliardów. Największy wzrost sprzedaży odnotowała usługa Azure – prawie 90 procent (rok do roku). Bardzo dobrze radzi sobie gamingowy dział Microsoftu. Sprzedaż gier wzrosła o 40 procent, a zyski z Xboxa były wyższe o 36 procent. Należący do giganta zawodowy serwis społecznościowy LinkedIn w II kwartale przyniósł 196 milionów dolarów.
Microsoft
Microsoft

Finanse Microsoftu w II kwartale (graf. Sec.gov)

W II kwartale dział noszący nazwę More Personal Computing dał firmie z USA 10,8 miliarda dolarów. 9,7 oraz 9,6 miliarda dostarczyły dwa pozostałe działy, czyli, odpowiednio, usługi w chmurze i pakiety biurowe. O 1/4 wzrosły wpływy, które koncern zawdzięcza laptopom Surface. O 14 procent w górę poszły natomiast finansowe wyniki systemów operacyjnych Windows sprzedawanych na licencji OEM.

Zyski koncernu z Redmond za ostatni rok podatkowy (graf. Sec.gov)

II kwartałem roku kalendarzowego, który jest równocześnie czwartym kwartałem roku podatkowego, Microsoft zamyka rozliczenie za fiskalne 12 miesięcy. Tu koncern informuje o przychodzie w wysokości 110 miliardów dolarów (14% w górę rok do roku) i 30-miliardowym dochodzie.

W zestawie optymistycznych danych jest jeden punkt zagadkowy. Liczba instalacji Windows 10 utrzymuje się poniżej 700 milionów kopii. Co ciekawe, taki sam rezultat firma ogłaszała już w marcu. To by oznaczało, że w ciągu kilku miesięcy nie udało się przekroczyć granicy 700 milionów. Kiedy “Win10” miał premierę w 2015 roku, Microsoft planował sprzedaż miliarda sztuk w ciągu 2-3 lat. 29 lipca miną 3 lata od tamtej zapowiedzi. Niemniej trzeba pamiętać, że koncern już dawno przestał opierać swój biznes jedynie na sprzedaży systemów operacyjnych. | CHIP