Blackmagic eGPU – zewnętrzna karta graficzna dla MacBooka Pro

Rozbudowa laptopa o silniejszy układ graficzny zwykle kończy się na marzeniach. Istnieją  jednak zewnętrzne stacje pozwalające na podłączenie desktopowej karty graficznej do komputera przenośnego. Są zwykle dość drogie, nie wszystkie z nich współpracują z komputerami korzystającymi z innego systemu niż Windows. Nowość australijskiej firmy nie tylko wspiera MacOS-a, ale też powstała we współpracy z Apple.
Blackmagic eGPU – zewnętrzna karta graficzna dla MacBooka Pro

Z wyglądu urządzenie przypomina mariaż iMac-a Pro z komputerami Alienware (fot. Blackmagic)

Blackmagic eGPU (external Graphics Processing Unit) jest z założenia przeznaczony dla osób zajmujących się profesjonalnie wideo i animacją. Wewnątrz urządzenia producent zainstalował Radeona Pro 580, czyli nastawioną na obróbkę grafiki 3D wersję Radeona RX 580. Karta wysposażona jest w 8 GB pamięci GDDR5. Blackmagic eGPU podłączane jest do komputera poprzez Thunderbolt 3, a autorzy rozwiązania szczególnie podkreślają wydajność zestawu z MacBookiem Pro podczas korzystania z programu do profesjonalnej edycji filmów, DaVinci Resolve.

Stylistyka urządzenia nie do końca jednak współgra z tym, do czego przyzwyczaiło nas Apple. Mnie bardziej kojarzy się z konstrukcjami Alienware. Wszystko za sprawą tunelowego układu chłodzenia o maskownicy z szerokich, plastikowych pasów. Zdaniem producenta, układ chłodzenia pracuje z głośnością ledwie 18 dB. Szum tła w większości miast znacząco przekracza tę wartość.

Wyposażenie w gniazda jest dość bogate (fot. Blackmagic)

Dodatkowo Blackmagic eGPU pełni rolę huba. Ma cztery porty USB, dwa Thunderbolty 3 i jedno HDMI. Można więc podłączyć do urządzenia monitor, mysz, klawiaturę i wokół stacji zbudować całe stanowisko pracy. Atutem eGPU marki Blackmagic Design jest cena. W sklepach Apple’a model kosztuje 700 dolarów, co przekłada się na 2600 złotych. Przy wartości innych eGPU to atrakcyjna oferta. | CHIP