Co będzie miał w środku tani Surface?

Pierwsze informacje o tańszym tablecie z rodziny Surface pojawiły się jeszcze w maju. Cena urządzenia ma nie przekraczać 400 dolarów (około 1500 złotych netto). Chociaż Microsoft nie potwierdza jeszcze tej informacji oficjalnie, to w bazie danych Federalnej Komisji Łączności (FCC) pojawił się tablet, który ma być właśnie tanim Surface’em. Czego możemy się po nim spodziewać?
Co będzie miał w środku tani Surface?

Według portalu WinFuture.de w nowych tabletach Microsoftu obecny będzie CPU Intel Pentium Silver N5000. Jest to układ, mówiąc delikatnie, niezbyt wydajny i bliższy Atomom niż np. procesorom Core. Intel Pentium Silver N5000 to 64-bitowy procesor, wykonany w architekturze Gemini Lake, mający cztery rdzenie taktowane ledwie 1,1 GHz. W ofercie mają pojawić się także wersje z układami Intel Pentium Gold 4410Y oraz Intel Pentium Gold 4415Y. Te są już znacznie bardziej wydajnymi procesorami, korzystającymi z architektury Kaby Lake. Należy jedna spodziewać się, że modele wyposażone w silniejsze CPU będą też nieco droższe niż wspomnianych wcześniej 400 dolarów.

Urządzenia z serii Surface są zawsze bardzo dobrze wykonane. Czy tak też będzie w przypadku taniego tabletu? (fot. Microsoft)

Tani Surface ma być wyposażony w 4 lub 8 GB RAM i pracować z Windows 10 Pro. Ekran tabletu ma być 10-calowy, w proporcji 3:2. Powstać ma też wersja z modemem 4G LTE.

O ile tablety wykorzystujące układy Pentium Gold wydają się być rozsądnym rozwiązaniem, o tyle wersje z Pentium Silver mogą budzić pewne wątpliwości co do zasadności ich powstania. Są to układy bardzo powolne, a jeśli tablet otrzyma ekran o wysokiej rozdzielczości, mogą zwyczajnie nie poradzić sobie z płynnym wyświetlaniem obrazu. | CHIP

[banner slot=”text”]