Cyberpunk 2077 z dwoma wyróżnieniami po E3

Jak co roku wybrano najlepsze gry targów w 20 kategoriach. W dwóch z nich wygrał polski “Cyberpunk 2077”, dzieło twórców “Wiedźmina 3” studia CD Projekt RED. Grę, chociaż jest jeszcze dość daleka od premiery, jurorzy docenili za oprawę graficzną (nowy zwiastun działa na silniku gry) oraz za innowacyjność.
Cyberpunk 2077 z dwoma wyróżnieniami po E3

Najlepszą grą E3 został jednak tytuł, który z pewnością nie należy do zbyt nowoczesnych. Jest to bowiem remake wielkiego hitu sprzed kilkunastu lat: “Resident Evil 2”. Trzeba przyznać, że wygląda ładnie, a udźwiękowienie z pewnością dodaje sporo do imersji gry. Ten wybór zdaje się potwierdzać, że z grami często jest jak z piosenkami: najbardziej lubimy te, które znamy.

Kontrowersyjny “Battlefield V” został natomiast wybrany najlepszym tytułem multiplayerowym. Dobrze że dość dziwny trailer pokazany na E3 nie wpłynął na decyzję oceniających. Z testów wersji alfa wynika, że wszystkie udziwnienia (kobieta-żołnierz z mechaniczną ręką na froncie II Wojny Światowej, komandos z japońską kataną na froncie zachodnim w Europie) nie znalazły się w grze. Być może, acz jest to tylko moje podejrzenie jako fana serii, idąca tak daleko personalizacja postaci znajdzie się jedynie w osobnym trybie, zapewne będącym wariacją na temat Battle Royale.

Cieszy także zwycięstwo “Total War: Three Kingdoms”, kolejnej gry z jednej z najciekawszych serii strategicznych. Tym razem dzieło Creative Assembly przeniesie nas do starożytnych Chin borykających się z wewnętrznymi wojnami.

Poniżej lista wszystkich tytułów nagrodzonych po E3.

Najlepsza gra targów: “Resident Evil 2”.
Najlepsza nowa marka: “Dreams”.
Najlepsza gra konsolowa: “Marvel’s Spider-Man”.
Najlepsza gra VR/AR: “Tetris Effect”.
Najlepsza gra na PC: “Anthem”.
Najlepsza gra akcji: “Anthem”.
Najlepsza gra przygodowa/akcji: “Marvel’s Spider-Man”.
Najlepsza gra cRPG: “Kingdom Hearts III”.
Najlepsza bijatyka: “Super Smash Bros. Ultimate”.
Najlepsza gra wyścigowa: “Forza Horizon 4”.
Najlepsza gra sportowa: “FIFA 19”.
Najlepsza gra strategiczna: “Total War: Three Kingdoms”.
Najlepsza gra rodzinna: “Overcooked 2”
Najlepsza gra z trybem multiplayer: “Battlefield V”.
Najlepsza gra niezależna: “Ori and the Will of Wisps”.
Najlepsza dostępna już na rynku gra: “Fortnite”.
Specjalne wyróżnienia za oprawę graficzną: “Cyberpunk 2077”, “The Last of Us Part II”, “Ghost of Tsushima”.
Specjalne wyróżnienie za oprawę audio: “The Last of Us Part II”.
Specjalne wyróżnienie za innowacje: “Cyberpunk 2077”.

Na koniec warto wspomnieć o nagrodzie sprzętowej. Zdobył ją Xbox Adaptive Controller. Rzeczywiście jest to nowoczesne rozwiązanie, tzw. kontroler modyfikowalny, który daje możliwość korzystania z konsoli osobom, które nie są w stanie obsługiwać tradycyjnego gamepada, np. niepełnosprawnym.

Do grona zwycięzców niestety nie trafiła polska gra “Dying Light 2” wrocławskiego Techlandu. Jej pierwsza część osiągnęła duży sukces. Liczymy na podobny w przypadku części drugiej. Oba polskie tytuły (także “Cyberpunk 2077”) ukażą się prawdopodobnie dopiero w 2020 roku.

Laureatów Game Critics Awards Best of E3 2018 wskazali przedstawiciele serwisów gamingowych. Listę jurorów znajdziecie tutaj. | CHIP