Facebook będzie sprawdzał wiek

Facebook zacznie intensywniej egzekwować politykę ograniczania dostępu do serwisu osobom mającym poniżej 13 roku życia. Powodem zaostrzenia polityki jest m.in. raport przygotowany przez jedną z brytyjskich stacji telewizyjnych. Jej dziennikarz zatrudnił się w Facebooku jako recenzent treści serwisu i przekonał się, że portal nie przestrzega własnych zasad, związanych z z amerykańskim prawem (Child Online Privacy Protection Act). Ustawa o ochronie prywatności dzieci w sieci wymaga, by konto w serwisach takich jak FB czy Instagram mogły zakładać osoby dopiero powyżej 13 roku życia. Tymczasem według doniesienia dziennikarza przepisy te są nagminnie ignorowane. Podczas szkolenia dziennikarz dowiedział się, że aby zablokować konto, obsługa musi mieć na to twarde dowody, np. podanie wieku przez użytkownika. “Jeśli nie, to udajemy, że jesteśmy ślepi i nie wiemy, jak wygląda niepełnoletni” – powiedział szkoleniowiec cytowany w raporcie przygotowanym przez serwis Tech Crunch.
Facebook będzie sprawdzał wiek

[banner slot=”text”]

W wyniku emisji programu w brytyjskiej telewizji i presji na FB o ograniczenie dostępu dzieciom, moderatorzy będą blokować konto, także wtedy, gdy po prostu nabiorą podejrzeń, że należy ono do osoby niepełnoletniej. Zablokowane konta mogą zostać uruchomione ponownie tylko wtedy, gdy użytkownik udowodni, że ma co najmniej 13 lat. Z jednej strony, małe dzieci nie mogą mieć kont na Facebooku i Instagramie, ale… nie przeszkadza to Facebookowi w promowaniu swojej dziecięcej wersji Messengera, czyli Messenger Kids. Aplikacja tylko dla dzieci działa na coraz większej liczbie urządzeń i w kolejnych krajach.

Jednocześnie, ostatnie badania popularności FB dowodzą, że jest on coraz mniej popularny wśród młodych ludzi. Rośnie natomiast popularność np. Instagrama.