Facebook i YouTube walczą z serwisem InfoWars

Facebookowe konto twórcy InfoWars, Alexa Jonesa, zostało tymczasowo zawieszone, a nagrania skasowane. Podobne kroki podjął YouTube, który usunął 4 nagrania. Zawierały one tzw. mowę nienawiści i pokazywały przemoc wobec dzieci. Jones obrażał muzułmanów i osoby transpłciowe. YouTube jednak nie zablokował jego konta, subskrybowanego przez ponad 2 miliony osób. Według polityki serwisu, konto może zostać zablokowane przez administrację tylko wtedy, kiedy jego właściciel 3 razy w ciągu 3 miesięcy naruszy regulamin.
Facebook i YouTube walczą z serwisem InfoWars

Facebookowe konto Alexa Jonesa zostało zablokowane na 30 dni (graf. InfoWars)

Strona prowadzona przez meżczyznę od lat prezentuje teorie spiskowe dotyczące polityki międzynarodowej. Według FBI, treści publikowane na stronie InfoWars są rozpowszechniane na Facebooku i Twitterze m.in. przez rosyjskie boty. Facebook przez długi czas nic z tym faktem nie robił.

[banner slot=”text”]

Ostatnio Alex Jones publicznie oskarżył prokuratora Roberta Muellera, badającego powiązania Donalda Trumpa z Rosją, o gwałty na dzieciach. Zrobił to w audycji nadawanej na żywo na swoim prywatnym kanale na Facebooku, który ma ponad 1,7 miliona obserwujących. Administracja portalu stwierdziła, że film nie nawoływał do przestępstwa i nie usunęła go. Serwis zablokował jedynie na miesiąc prywatne konto Jonesa. Profil InfoWars i publiczna strona internauty na Facebooku działają nadal.

Strona InfoWars relacjonuje np. spotkania Grupy Bilderberg (graf. InfoWars)

Alex Jones twierdzi między innymi, że upadek Muru Berlińskiego był zaplanowany przez grupę, która chce ustanowienia rządu światowego i zniewolenia ludzi. Twórca teorii spiskowych wielokrotnie relacjonował spotkania tzw. Grupy Bilderberg, czyli nieformalnych i otoczonych w znacznej mierze tajemnicą rozmów prowadzonych przez ludzi polityki i mediów. Na jej spotkania zapraszani byli także polscy politycy, tacy jak Radosław Sikorski, Jacek Rostowski, Aleksander Kwaśniewski i Andrzej Olechowski. Najnowszą konferencję w czerwcu klub zorganizował w Turynie. Alex Jones rozpowszechnia teorie podważające oficjalne informacje na temat zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku.

Alex Jones publikuje internetowe filmy (fot. InfoWars)

Walka z fake newsami sprawia serwisom i organizacjom wiele trudności. Sprawdzanie internetowych doniesień i ewentualne obalenie tez stawianych w teoriach spiskowych średnio zajmuje im 3 dni. To dość dużo czasu, aby fake news zdążył dotrzeć nawet do milionów osób – zwłaszcza jeśli został opublikowany na profilu z milionami obserwujących, takim jak np. InfoWars. | CHIP