Gorilla Glass 6 – smartfony staną się pancerne?

Od czasu, gdy po raz pierwszy w 2007 r. w iPhonie zostało zastosowane ochronne szkło firmy Corning, Gorilla Glass trafiło do (a może należałoby powiedzieć na) 6 miliardów urządzeń. A każda kolejna generacja Gorilla Glass jest coraz bardziej odporna. Dobra wiadomość dla użytkowników. Producentów smartfonów, ochronnych nakładek i folii zabezpieczających raczej nie ucieszy.
Gorilla Glass 6 – smartfony staną się pancerne?

Według producenta, jest to najbardziej wytrzymałe szkło, ze wszystkich dotychczas wyprodukowanych odmian. Gorilla Glass 6 zaprojektowano tak, by szklana powłoka wytrzymała nawet wielokrotny upadek smartfonu. Za zwiększoną wytrzymałość odpowiada specjalny skład chemicznego szkła, który oczywiście jest tajemnicą producenta.

Według firmy Corning, w warunkach laboratoryjnych nowe szkło wytrzymuje 15 upadków z wysokości 1 metra na twardą i chropowatą powierzchnię (odpowiednik betonu). Poprzednia generacja znosiła około siedmiokrotne traktowanie takimi metodami. Warto zaznaczyć, że według tych samych testów, zwykłe rodzaje szkła (sodowowapniowe i glinokrzemianowe) nie przetrwały nawet pierwszego upadku.

Producent nie podaje jednak odporności na zarysowania. A to dość ważna informacja i możliwe, że firma Corning pominęła ją celowo. Na przykład kruche i źle znoszące upadki Gorilla Glass 3, było trudniejsze do zarysowania niż generacja piąta. Wiele o tym mogą powiedzieć posiadacze np. LG G6 (przykładowe ceny tego telefonu znajdziecie tutaj), którego plecy pokryte są GG5 i które bardzo szybko się rysuje.

– W miarę jak użytkownicy stają się coraz bardziej zależni od swoich smartfonów, liczba sytuacji w których urządzenie może zostać upuszczone także rośnie. Teraz bardziej niż kiedykolwiek kluczową kwestią jest wytrzymałość szkła dającego odpowiednią ochronę – powiedział John Bayne, wiceprezes Corning. – Gorilla Glass 6 znosi nie tylko upadki z wyższej wysokości niż Gorilla Glass 5, ale jest też bardziej odporne na wielokrotne upuszczanie na twardą powierzchnię.

Jak istotne jest solidne szkło w smartfonie? Niedawno firma Toluna przeprowadziła badania, które dowiodły, że użytkownik upuszcza telefon przeciętnie około 7 razy w ciągu roku. Połowa tych upadków następuje z wysokości około jednego metra. Modele wyposażone w najnowsze szkło Corning mają więc szansę przetrwać. | CHIP

Więcej:bezcatnews