Intel NUC z procesorami generacji 8

Nowa generacja konsumenckich NUC Intela ma nazwę kodową “Bean Canyon”. Brzmi zdecydowanie mniej złowieszczo niż “Hades Canyon” prawda? W porównaniu z poprzednimi NUC’ami te wykażą się wyraźnie wyższą mocą obliczeniową, ale także większym zużyciem energii (prawdopodobnie).
Intel NUC z procesorami generacji 8

Dotychczas zdecydowana większość NUC’ów korzystała z procesorów dla lekkich i cienkich laptopów (Core klasy U lub niskonapięciowych Celeronów i Pentiumów). “Bean Canyon” zrywa z 15-watową przeszłością serii, bowiem w najnowszych NUC’ach zobaczymy CPU generacji 8 o wyraźnie wyższym, bo 28-watowym TDP. Bedą to układy Coffee Lake, a nie Kaby Lake Refresh. Jak zawsze pojawią się one w wersji niskiej (płaska obudowa, bez zatoki 2,5″) oraz wysokiej (wyższa obudowa, z zatoką 2,5″). Na tę chwilę wiadomo o pięciu modelach:

NUC8i3BEK z Core i3-8109U (niski)
NUC8i3BEH z Core i3-8109U (wysoki)
NUC8i5BEK z Core i5-8259U (niski)
NUC8i5BEH z Core i5-8259U (wysoki)
NUC8i7BEH z Core i7-8559U (wysoki)

Nowe modele NUC’ów mogą zastąpić część komputerów domowych z powodzeniem. Nowe CPU powinny być dostatecznie wydajne (fot. fanlesstech)

Nowe CPU

Nazwy procesorów z nowych NUC’ów nie wyglądają znajomo? To dlatego, że dotąd nigdzie się nie pojawiły. Core i3-8109U, Core i5-8259U oraz Core i7-8559U to trzy nowe CPU, które debiutują wraz z “Bean Canyon” będąc jednocześnie kluczową częścią nowej platformy. Warto zauważyć, że wszystkie trzy modele mają zintegrowane układy graficzne Intel Iris Plus 655 z własną pamięcią eDRAM 128 MB. Chociaż 48 jednostek wykonawczych w taktowanym około 1200 MHz (w zależności od CPU są niewielkie różnice) nie brzmi jak obietnica wielkiej wydajności graficznej, to w porównaniu z typową “integrą” Intela jest to układ zdecydowanie mocniejszy.

Core i7-8559U, najmocniejszy z nowej trójki, to czterordzeniowy, ośmiowątkowy CPU taktowany bazowo 2,7 GHz. W trybie Turbo przyspiesza do 4,5 GHz. Jego pamięć podręczna cache L3 ma 8 MB pojemności. Zintegrowany GPU w tym modelu działa z częstotliwością 1200 MHz maksymalnie.

“Średniakiem” wśród nowości jest Core i5-8259U. Podobnie jak wydajniejszy kuzyn, także i ten CPU jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy, ale niżej taktowany. Bazowaczęstotliwość pracy to 2,3 GHz, podczas gdy w trybie Turbo przyspiesza do 3,8 GHz. Pojemność pamięci cache L3 jest nieco niższa i wynosi 6 MB. Układ graficzny jest taktowany nieco niżej, bo maksymalnie osiąga 1050 MHz.

Tzw. wysoki NUC (fot. Intel)

Najsłabszy (co wcale nie oznacza słaby) z nowej trójki CPU jest Core i3-8109U. To model dwurdzeniowy i czterowątkowy. Bazowa częstotliwość tego modelu to 3 GHz, a w trybie Turbo rośnie do 3,6 GHz. Pamięć podręczna L3 ma pojemność 4 MB. Układ graficzny jest identyczny jak w Core i5-8259U, także pod względem częstotliwości.

Wszystkie trzy CPU posiadają TDP 28 W. Biorąc pod uwagę, że i3-8109U ma tylko dwa rdzenie, zapewne dłużej i stabilniej będzie trzymał podniesione częstotliwości trybu Turbo.

Dla kogo?

Nie licząc gamingowych, czy raczej po prostu wydajnych, modeli Skull Canyon i Hades Canyon, seria komputerków NUC nigdy nie grzeszyła specjalnie dużymi możliwościami. Nie taki był też cel jej istnienia, skupionego raczej na miniaturowej formie i niskim zużyciu energii. Stąd częściej znajdowały się one w biurach, salach konferencyjnych czy wszelkich “okienkach” (stacjach kolejowych, bankach, urzędach itd.) niż na domowych biurkach.

Teraz to może się zmienić, bo przy nowych CPU – mam tu na myśli szczególnie Core i5-8259U i Core i7-8559U – wydajność NUC’ów będzie prawdopodobnie wystarczająca w zupełności dla większości użytkowników. Oczywiście gry oraz obróbka video nie będzie dobrym zastosowaniem dla tych małych maszyn, ale już multimedia, internet i praca jak najbardziej tak. Wiele będzie zależało od cen nowych NUC’ów, ale te nie zostały jeszcze podane. | CHIP