Surface Go – nowy hybrydowy tablet Microsoftu

W środku 10-calowego tabletu znalazły się podzespoły, które nie zachwycą wydajnością. Urządzenie będzie też pracowało na ograniczonej wersji systemu Windows 10 S. Wspominaliśmy o nim już wcześniej, teraz mamy dane oficjalne na temat nowego urządzenia.
Surface Go – nowy hybrydowy tablet Microsoftu

Na tle pozostałych Surface’ów nowy model jest niewielki i tani (fot. Microsoft)

Surface Go to tablet o 10-calowym ekranie, ważący mniej więcej pół kilograma, co czyni go oczywiście najmniejszym i najlżejszym spośród Surface’ów. O ile mobilność będzie jego bardzo mocną stroną, to wydajność tego hybrydowego tabletu raczej nikogo nie porwie. Sercem urządzenia (przynajmniej konfiguracji, którą na chwilę obecną Microsoft zdołał się pochwalić) jest Intel Pentium Gold 4415Y (a nie, jak wynikało z przecieków, Pentium Silver N5000). Jest to dwurdzeniowy procesor o dość niewielkiej wydajności, wyposażony w technologię Hyper-Threading. Pozwala mu to wprawdzie obsługiwać cztery wątki jednocześnie, ale przy częstotliwości 1,6 GHz i 2 MB pamięci podręcznej możliwości tego układu są dość ograniczone. Jego zaletą jest natomiast bardzo niski pobór prądu i niewielkie wydzielanie ciepła. Procesor ten ma współczynnik TDP ustawiony na ledwie 6W.

https://youtu.be/krRRskzHWFE

Na rynku pojawiają się konfiguracje Surface Go posiadające 4 lub 8 GB pamięci RAM, a także 64 lub 128 GB pamięci na pliki. Według producenta, urządzenie jest w stanie pracować 9 godzin na baterii. To niezły wynik. Jest oczywiście przeciętny jeśli porównać go z niektórymi tabletami z systemem Android, ale tu mamy do czynienia z pełnoprawnym PC w formie tabletu. Microisoft Surface Go pracuje oczywiście pod kontrolą systemu Windows 10, aczkolwiek jest to wersja Windows 10 S, a więc ograniczona do aplikacji z Microsoft Store. Z czasem, jak wynika z zapowiedzi Microsoftu, pojawią się także konfiguracje z modemem LTE.

Tablet wyposażono w podpórkę (fot. Microsoft)

Bardzo atrakcyjne są ceny Microsoft Surface Go. Należy pamiętać, że jest to komputer o raczej niewielkiej wydajności, nadający się jedynie do podstawowych zadań. Najtańsza konfiguracja z 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej, została wyceniona na 399 dolarów. Z kolei mocniejsza, z 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej kosztuje już 549 dolarów. Przeliczając na złotówki oznacza to odpowiednio 1470 i 2000 złotych netto.

Urządzenie z pewnością może się podobać (fot. Microsoft)

Microsoft wyraźnie uderza w królestwo iPada. Surface Go, w podstawowej wersji, kosztuje mniej więcej tyle samo co tablet Apple’a, ma podobne rozmiary i zastosowania. Są oczywiście różnice, którymi firma z Redmond będzie chciała przekonać klientów do swojego urządzenia. Są nimi dodatki, rozszerzające możliwości tabletu. Można do niego dokupić dwa rodzaje klawiatury-etui czyli Type Cover kosztujący 99 dolarów (366 zł) i Signature Type Cover za 129 dolarów (470 zł), a także mysz za 35 dolarów (128 zł) albo rysik za 99 dolarów (366 zł).

Klawiatura-etui jest dość kosztownym dodatkiem. Wydaje się jednak, że niezbędnym, by nadać Surface’owi nieco bardziej “pecetowe” cechy (fot. Verge)

Rynkową premierę Surface Go Microsoft zapowiedział na sierpień. Zastanawiam się dla kogo będzie to komputer. Jego wydajność raczej nie pozwoli na wiele. Mogą go docenić natomiast osoby bardzo mobilne potrzebujące lekkiego komputera, raczej służącego do odtwarzania treści niż do jej tworzenia. Podejrzewam, że Surface’a Go zobaczymy w rękach przedstawicieli handlowych, na wyposażeniu stoisk targowych i, być może, wśród dziennikarzy. Cena może tu odegrać kluczową rolę, bo konkurencja (iPad oraz tablety na Androidzie) są bardziej zakorzenione wśród odbiorców, dlatego istotne jest jak Microsoft wyceni wersję swojego urządzenia przeznaczoną na rynek polski. | CHIP