Mniej niż procent smartfonów korzysta z najnowszego Androida

Najpopularniejszą wersją systemu operacyjnego Google jest wydany w 2016 roku Nougat, który pracuje na 30 proc. urządzeń. Równie popularny jest o rok młodszy Marshmallow, który można znaleźć w co czwartym urządzeniu. A prawie połowa smartfonów korzysta z wersji Androida opublikowanej przed 2015 rokiem. To ważne, bo wcześniejsze wersje mobilnego systemu operacyjnego nie mają włączonego domyślnie szyfrowania, co naraża użytkowników na ryzyko skradzenia danych.
Mniej niż procent smartfonów korzysta z najnowszego Androida

Z Androida Oreo korzysta mniej niż 1 procent użytkowników smartfonów (graf. Blancco)

Fragmentacja rynku smartfonów z Androidem jest faktem, a powodem tego stanu rzeczy są działania producentów, którzy niechętnie aktualizują systemy operacyjne w swoich smartfonach. Często jest to związane z trudnością w dostosowaniu nakładki graficznej. W efekcie wiele starszych urządzeń często nie otrzymuje poprawek bezpieczeństwa. Zdarza się nawet, że producenci udają, że wprowadzają poprawki, a tak naprawdę tylko zmieniają datę ostatniej aktualizacji. Jak wypadają pod tym względem poszczególni producenci pisaliśmy w kwietniu.

Znacznie lepiej pod względem uaktualnień wyglądają iPhone’y (fot. Blancco)

Inaczej wygląda kwestia bezpieczeństwa i aktualizacji w przypadku iPhone’ów. Aż 88 procent smartfonów produkowanych przez Apple jest zaktualizowana do najnowszej, 11 wersji iOS-a. Urządzenia, które nie mają włączonego domyślnie szyfrowania w systemie stanowią jedynie 1 procent wszystkich sprawdzonych urządzeń. Trzeba przyznać, że pod tym względem Google mogłoby się uczyć od swojego konkurenta. | CHIP