NVIDIA Jetson Xavier DevKit – szczegóły konstrukcji

NVIDIA Jetson Xavier to projekt ogłoszony przez producenta podczas targów CES 2018. Sam procesor Nvidia Xavier został wówczas opisany dosyć ogólnikowo. Teraz dostajemy dużą paczkę informacji dotyczących tego SoC dzięki Jetson Xavier DevKit. Producent tym samym odsłania szczegóły dotyczące tej dosyć nietypowej platformy.
NVIDIA Jetson Xavier DevKit – szczegóły konstrukcji

Płyta główna w podstawowym module ma ciasno ułożone elementy, ale przy tych wymiarach to nie powinno dziwić (fot. NVIDIA)

O Nvidia Xiaver pisaliśmy już w styczniu tego roku, kiedy pojawiły się pierwsze informacje na tego na temat tego SoC. Wówczas informacji były stosunkowo skąpe i mówiły jedynie o składającym się z dziewięciu miliardów tranzystorów, niezwykle złożonym układzie korzystającym z 8 rdzeni ARM64 Carmel oraz układu graficznego Volta, wspartych akceleratorem uczenia maszynowego i analizy obrazu, oraz procesora video 8K HDR. Wykorzystanie tego układu ma skupiać się oczywiście na wszelkich formach uczenia maszynowego, a z racji niewielkich wymiarów i bardzo niskiego zapotrzebowania na energię, wydaje się iż Xavier jest predestynowany w znacznej mierze do zadań mobilnych. Zapewne zobaczymy ten z SoC w autonomicznych samochodach.

Teraz dowiadujemy się więcej o samym Jetson Xavier DevKit – urządzeniu, które jest pakietem przygotowanym przez NVIDIĘ dla programistów tworzących oprogramowanie dla nowej platformy. Niewielka skrzynka ma wymiary ledwie 100 x 87 x 16 mm (moduł główny). By w pełni skorzystać z możliwości nowego układu konieczny jest jeszcze drugi, będący częścią zestawu, moduł zawierający wszystkie niezbędne porty. Ma on wymiary 105 x 105 mm. Obydwa moduły łączą się ze sobą za pomocą specjalnego 699-pinowego złącza. Odpowiada ono jednocześnie kilku różnym interfejsom, w tym PCIe 4.0.

Developer KitJetson Xavier
PCIe X16
x8 PCIe Gen4/x8 SLVS-EC
RJ45Gigabit Ethernet
USB1 x USB-C
2 x USB 3.1
Gniazdo kamery(16x) CSI-2 Lanes
M.2 1NVMe
M.2 2
PCIe x1 + USB 2.0 + UART (for Wi-Fi/LTE) / I2S / PCM
Gniazdo 4-pinowe
UART + SPI + CAN + I2C + I2S + DMIC + GPIOs
Inne
eSATAp + USB3.0 Type A
VideoHDMI 2.0
Czytnik kart
usD/UFS Card Socket

Jest to pierwsza platforma NVIDII oficjalnie wspierająca czwartą generację PCI Express. Przepustowość rzędu 56 Gbps to dwukrotnie więcej niż potrzebuje SoC “zielonych”. Co ciekawe, urządzenie ma tzw. konfigurowalne TDP (do wyboru 10, 15 lub 30 W). Moduł wspierający, poza licznymi portami, posiada też radiator chłodzący całe urządzenie. 

Schemat budowy SoC Xiavier (fot. NVIDIA)

Komplet NVIDIA Jetson Xavier DevKit zawiera poza dwoma modułami także niezbędny zasilacz i okablowanie. Mimo dużej mocy obliczeniowej, niewielkiej formy i dużej komplikacji samego układu Nvidia Xavier cały zestaw będzie dostępny za dość niespodziewanie niską kwotę 1299 dolarów, co przy aktualnym kursie amerykańskiej waluty przekłada się na około 4832 złote | CHIP