Oświadczenie Google w sprawie decyzji Komisji Europejskiej

Wkrótce po wydaniu przez KE wyroku internetowy gigant opublikował oświadczenie, którego fragmenty przytaczamy poniżej.
Oświadczenie Google w sprawie decyzji Komisji Europejskiej

Dziś Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie systemu Android oraz przeciwko jego modelowi biznesowemu. Decyzja ta ignoruje fakt, że telefony z system Android konkurują z telefonami z systemem iOS – co potwierdziło 89% respondentów w badaniu rynku przeprowadzonym przez samą Komisję – czytamy w oświadczeniu. Google pośrednio więc mówi o pewnej nierówności w traktowaniu środowisk Androida i iOS przez KE. Dalej Google podkreśla, że Android daje wiele możliwości wyboru, podkreślając jednocześnie, że wśród produkujących oparte na Androidzie smartfony jest wiele firm z Unii Europejskiej. Jednocześnie Google przytacza argument, że od zasad Androida można odejść: Telefony tych producentów różnią się między sobą, ale mają jedną wspólną cechę: zdolność uruchamiania tych samych aplikacji. Jest to możliwe dzięki prostym zasadom zapewniającym techniczną kompatybilność, niezależnie od rozmiaru czy typu urządzenia. Żaden producent nie jest nawet zobowiązany do przestrzegania tych zasad – każdy z nich może używać i modyfikować system Android w dowolny sposób, tak jak zrobił to Amazon ze swoimi tabletami Fire i urządzeniami Fire TV Stick.

Google podkreśliło też, że z tworzenia aplikacji na Androida żyje 1,6 miliona Europejczyków. Co więcej, internetowy gigant wyjaśnia KE, że możliwość wyboru to jedna z głównych cech środowiska Android i odnosi się także do zmian technologicznych, które zaszły od lat 90, co można przeczytać jako nawiązanie do technologicznego zacofania europejskich urzędników. W oświadczeniu czytamy:

Statystyczny użytkownik telefonu z systemem Android sam zainstaluje około 50 aplikacji. W ubiegłym roku na całym świecie aplikacje z naszego sklepu Play pobrano ponad 94 miliardy razy; przeglądarki takie jak Opera Mini i Firefox zostały pobrane ponad 100 milionów razy a przeglądarka UC Browser – ponad 500 milionów razy.

To sytuacja jaskrawie różna od tej w latach 90. i na początku XXI wieku, czyli epoki “wdzwanianego” internetu. Wtedy zmienianie aplikacji preinstalowanych na komputerze, lub dodawanie nowych, było technicznie bardzo trudne i czasochłonne. Decyzja Komisji w sprawie Androida ignoruje nowe możliwości wyboru i jasne dowody na to jak ludzie korzystają dzisiaj ze swoich telefonów.

To oczywiście nie zmienia decyzji i Google będzie musiało zapłacić karę. Pełną treść oświadczenia publikujemy tutaj.

O karze nałożonej na Google pisaliśmy już dzisiaj. Tu przypomnimy tylko, że Google zostało uznane winnym nieuczciwej konkurencji, dlatego że wymusza obecność przeglądarki Chrome w urządzeniach z Androidem, jeśli te mają mieć dostęp do Google Play. Karta jest rekordowa i wynosi 4,3 miliarda euro.

Więcej:bezcatnews