Przypadkowo ujawniona cena AMD Threadrippera – Intel ma kłopot?

Niemiecki sklep komputerowy online pod adresem Cyberport.de najprawdopodobniej zbyt pośpieszył się z aktualizacją swojej rynkowej oferty. Otóż jedna ze stron tego sklepu przez krótką chwilę wyglądała tak:
Przypadkowo ujawniona cena AMD Threadrippera – Intel ma kłopot?

AMD Threadripper
Jeżeli 32-rdzeniowy Threadripper faktycznie będzie tyle kosztował, to Intel przestaje być konkurencyjnym graczem na rynku (źr. Cyberport – za VideoCardz).

Jak widać, cena za 32-rdzeniowy układ AMD Ryzen Threadripper taktowany nominalnie zegarem o częstotliwości 3,4 GHz (w trybie Boost 4,0 GHz) był przez krótki czas (strona nie jest już dostępna w wymienionym sklepie) dostępny za 1509 euro (ok. 6600 zł). Oczywiście to bardzo duża kwota jak dla zwykłego posiadacza komputera domowego, ale pamiętajmy, że przeznaczeniem Threadripperów są zastosowania serwerowe. Tymczasem jeżeli ujawniona przez sklep cena okaże się prawdziwa, będzie to oznaczać, że układ AMD jest tańszy od 18-rdzeniowego procesora Intel i9-7980XE, który jest wyceniany na ok. 2 tysiące dolarów (ok. 7500 zł).

Threadpripper okazałby się zatem nie tylko korzystniejszy pod kątem cenowym, ale z pewnością wydajniejszy w wielowątkowych obliczeniach zdolnych do wykorzystania obliczeń realizowanych na wielu rdzeniach jednocześnie. W świecie serwerów inwestorzy umieją liczyć, więc AMD – o ile cena zostanie potwierdzona – będzie miało w swojej ofercie produkt, który może zainteresować wielu decydentów z centr danych.

Z drugiej strony pamiętajmy, że Intel niedawno, na targach Computex 2018 (informowaliśmy o tym na początku czerwca), zaprezentował światu swój 28-rdzeniowy układ. Co prawda okazało się, że procesor “niebieskich” był podczas pokazu podkręcony, zatem 32-rdzeniowy Threadripper, którego tajemnicza i nieco przypadkowo ujawniona cena jest głównym tematem tej informacji może być optymalnym ekonomicznie wyborem również w stosunku do 28-rdzeniowca Intela. Ten układ nie dość że powinien być droższy od 18-rdzeniowego Intel i9-7980XE, to jeszcze trzeba pamiętać, że uzyskane na pokazie rezultaty “niebieskich” wynikało z podkręcenia 24-rdzeniowego układo. Podkręcanie wymaga jak wiadomo specyficznego chłodzenia, które kosztuje i w przypadku zastosowań serwerowych (wielkoskalowych) może być po prostu nieopłacalne. | CHIP.