Samsung Galaxy S10 otrzyma nowy SoC

Do premiery kolejnego Samsunga Galaxy S oczywiście zostało jeszcze wiele czasu, bo premiera szykowana jest na początek 2019 roku, ale spekulacje na temat tego jaki układ będzie sercem nowego flagowca koreańskiej firmy nie ustają.
Samsung Galaxy S10 otrzyma nowy SoC

Samsung Galaxy S10 będzie z pewnością szybkim telefonem, zwłaszcza, że S9 podniósł poprzeczkę bardzo wysoko. Według najnowszych doniesień (informacje te pochodzą z dość sprawdzonego źródła jeżeli chodzi o przecieki z wnętrza koreańskiej firmy, czyli profilu Ice Universe) zadbać ma o to procesor Samsung Exynos 9820. Budowa nowego SoC ma być nieco nietypowa.

“Chiński Twitter” jak określany bywa Weibo jest miejscem gdzie leakster Ice Universe regularnie publikuje przecieki dotyczące nowych smartfonów. Zwykle dość wiarygodne.

Nie zawiera ona dwóch bloków rdzeni, a trzy. W najbardziej elergooszczędnym znajdą się prawdopodobnie cztery Cortexy A55. W drugim dwa Cortex A75 lub, rozwijane przez ARM wspólnie z Samsungiem własnie, Cortex A76. Ostatni ma składać się z własnych konstrukcji Samsunga, nazwanych M4 (Mongoose 4 generacji), które będą uruchamiały się w sytuacjach wymagających szczególnie wysokiej wydajności. Exynos 9820 ma zawierać nowy układ graficzny Mali G76 MP18.

Schemat budowy nowego układu graficznego Mali G76 MP18 (fot. ARM)

Mali G76 jest pierwszym 7-nanometrowym układem graficznym ARM. Wygląda więc na to, że na własny układ graficzny Samsunga, który pojawił się już w kilku różnych internetowych spekulacjach, przyjdzie nam jeszcze zaczekać. Według wstępnych informacji Mali G76 MP18 ma nie tylko oferować wyższą wydajność niż aktualny G72, ale ma też być bardziej energooszczędny. Można być niemal pewnym iż podobnie jak w przypadku kilku poprzednich edycji flagowego telefonu, koreański gigant pokaże dwie wersje: standardowy model Galaxy S10 oraz Galaxy S10 plus, będący większą i być może wyposażoną w dodatkowe elementy jak na przykład więcej aparatów odmianą  flagowca | CHIP