Shahriar Rabii wiceprezesem Facebooka odpowiedzialnym za produkcję procesorów

Nowy wiceprezes serwisu społecznościowego będzie odpowiedzialny za produkcję podzespołów do obsługi wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Facebook od początku roku zbiera zespół, którego zadaniem będzie produkcja własnych procesorów. Układy znajdą się nie tylko w urządzeniach VR należącego do portalu Oculusa, ale także w serwerach firmy, aby szybciej i bardziej efektywnie przetwarzać ogromne ilości informacji.
Shahriar Rabii wiceprezesem Facebooka odpowiedzialnym za produkcję procesorów

Shahriar Rabii pracował m.in. w Google’u (graf. CHIP)

Shahriar Rabii w Google’u miał za zadanie opracować chip Visual Core dla smartfonów Pixel. Układ odpowiada za przetwarzanie obrazów i zadania wykonywane przez sztuczną inteligencję. Według firmy, Visual Core jest w stanie przetwarzać zdjęcia w jakości HDR+ 5 razy szybciej niż zwykły procesor, zużywając przy tym 10 razy mniej energii.

Coraz więcej firm technologicznych buduje własne układy. Dzięki temu koncerny uniezależniają się od zewnętrznych producentów i dostępności podzespołów na rynku. Apple od 2010 roku produkuje własne procesory do iPhone’ów i iPadów. Podobną strategię przyjęło Huawei, które w swoich mobilnych procesorach Kirin rozwija chipy odpowiedzialne za działanie SI. | CHIP