95-metrowy dom z drukarki 3D – już zamieszkała w nim 5-osobowa rodzina

Pamiętacie nasz news sprzed kilku miesięcy o firmie Icon ze Stanów Zjednoczonych, która potrafi postawić dom z drukarki 3D o powierzchni 60 metrów kwadratowych w zaledwie 24 godziny? Koszt tamtego przedsięwzięcia: 33 tysiące złotych. Teraz z kolei do budowli wydrukowanej w Nantes wprowadzili się pierwsi lokatorzy. Dom ma powierzchnię 95 metrów kwadratowych. Są w nim 4 pokoje i salon. Budynek powstał na zlecenie francuskiego miasta, a nad inwestycją pracowali naukowcy z lokalnego uniwersytetu oraz firma Yhnova. Pomagał też robot Batiprint3D.
95-metrowy dom z drukarki 3D – już zamieszkała w nim 5-osobowa rodzina

Druk szkieletu ścian trwa od kilku do kilkunastu dni, specjaliści pracują nad przyśpieszeniem tego procesu. Następnie do przygotowanej struktury wlewa się beton, aby powstały ściany. Dużo więcej, bo kilka miesięcy, zajmuje zamontowanie okien, drzwi, położenie dachu i w końcu umeblowanie pomieszczeń.

Dom z drukarki 3D
Robot Batiprint postawił ściany budynku (fot. Yhnova)

Rzecz jasna hasło “dom z drukarki 3D” jest pewnym skrótem. Realnie chodzi o wsparcie techniki budowlanej o możliwości tych urządzeń. Faktem pozostaje jednak, że druk 3D staje się niezwykle pomocny na etapie projektowania i wykonania inwestycji. Urzędnicy z Nantes chcą w przyszłości wykorzystywać technologię nie tylko do celów mieszkaniowych, myślą również o budowie obiektów użyteczności publicznej na przedmieściach. To kolejny przykład bardzo ciekawego wpływu na naszą rzeczywistość techniki druku 3D, w tym przypadku zmieniającej budownictwo. Wracając do informacji z marca o domach amerykańskiej firmy Icon, trzeba jednak zaznaczyć, że prawo budowlane za oceanem jest znacznie bardziej liberalne niż europejskie, przez co powstające konstrukcje są wyraźnie tańsze, a koszt budowy niższy. | CHIP

Więcej:3ddrukarki