Wspólny projekt Google’a, Facebooka, Microsoftu i Twittera

Według Google ma być to projekt umożliwiający użytkownikom “bezpośrednie przenoszenie danych z jednej usługi do drugiej, bez konieczności ich pobierania i ponownego ładowania”. Istniejąca już wersja systemu obsługuje transfer zdjęć, poczty, kontaktów, kalendarza i zadań, czerpiąc z publicznie dostępnych API Google’a, Microsoftu, Twittera, Flickra, Instagrama i kilku innych serwisów.  Wiele z tych transferów mogłoby już zostać zrealizowanych w inny sposób, ale twórcy DTP mają nadzieję, że projekt stanie się solidniejszą i bardziej elastyczną alternatywą dla konwencjonalnych interfejsów API.

Źródła projektu zostały umieszczone na GitHubie jako otwarte oprogramowanie wraz z białą księgą opisującą jego zakres.

[banner slot=”text”]

“W przyszłości przenoszenie danych będzie musiało być łatwiejsze” – deklarują twórcy projektu. “Mamy nadzieję, że projekt ten umożliwi połączenie dwóch interfejsów serwisów skierowanych do ogółu społeczeństwa w celu bezpośredniego importowania i eksportowania danych”.

Większość kodu DTP została napisana przez inżynierów Google’a i Microsoftu, którzy od dawna zajmują się problemem wygodnego i stabilnego systemu transferu danych. Według Grega Fair, menedżera produktu w Google Takeout, pomysł wziął się z powodu problemów związanych z dostępnymi opcjami zarządzania plikami po ich pobraniu. “Kiedy ludzie już nawet pobiorą jakieś dane, chcą mieć możliwość  wygodnego przenoszenia ich z jednego miejsca w sieci do drugiego, a do tej pory nie było to możliwe. Sami (czyli Google – przyp. red.) nie uporamy się z tym zagadnieniem” – dodaj Greg Fair.