Xbox One przyjaźniejszy osobom niepełnosprawnym

Obsługa pada dla większości graczy nie jest niczym skomplikowanym. A jednak analogowe gałki i niewielkie przyciski stanowią dla osób z ograniczeniami ruchowymi (np. dla osób z przykurczami mięśni dłoni) barierę nie do przeskoczenia. Na pewno natknęliście się na YouTubie na filmy prezentujące niepełnosprawnych graczy, którzy radzą sobie z tym problemem, korzystając z pomocy zdolnych moderów, przygotowujących dla nich specjalne kontrolery, by mogli grać za pomocą stóp, ruchów głową, a nawet używając wyłącznie języka. Ale nie każda osoba niepełnosprawna ma wśród przyjaciół kreatywnych inżynierów. Microsoft opracował kontroler adaptacyjny, który ma ten problem rozwiązać.
xbox adaptive
xbox adaptive

Kontroler przypomina płaski, prostokątny pad z krzyżakiem i dwoma, dużymi przyciskami. Jego potencjał kryje się jednak na jednej z krawędzi. W tym miejscu znajdziemy wejścia na mini jacki i porty USB pozwalające podłączyć różne urządzenia zewnętrzne – przełączniki, przyciski, joysticki itp. Dzięki dołączonej aplikacji można je tak zaprogramować, by reagowały jak ich odpowiedniki w kontrolerze Xboxa One.

Chociaż kontroler przeznaczony jest konsoli Xbox, to równie dobrze można go podłączyć również do komputera z systemem Windows. Premiera urządzenia jest planowana na wrzesień, ale już teraz można go zakupić w przedsprzedaży za 359 zł. | CHIP