xbox adaptive

Xbox One przyjaźniejszy osobom niepełnosprawnym

Microsoft prezentuje kontroler adaptacyjny, zaprojektowany dla graczy z ograniczeniami ruchowymi.

Obsługa pada dla większości graczy nie jest niczym skomplikowanym. A jednak analogowe gałki i niewielkie przyciski stanowią dla osób z ograniczeniami ruchowymi (np. dla osób z przykurczami mięśni dłoni) barierę nie do przeskoczenia. Na pewno natknęliście się na YouTubie na filmy prezentujące niepełnosprawnych graczy, którzy radzą sobie z tym problemem, korzystając z pomocy zdolnych moderów, przygotowujących dla nich specjalne kontrolery, by mogli grać za pomocą stóp, ruchów głową, a nawet używając wyłącznie języka. Ale nie każda osoba niepełnosprawna ma wśród przyjaciół kreatywnych inżynierów. Microsoft opracował kontroler adaptacyjny, który ma ten problem rozwiązać.

Kontroler przypomina płaski, prostokątny pad z krzyżakiem i dwoma, dużymi przyciskami. Jego potencjał kryje się jednak na jednej z krawędzi. W tym miejscu znajdziemy wejścia na mini jacki i porty USB pozwalające podłączyć różne urządzenia zewnętrzne – przełączniki, przyciski, joysticki itp. Dzięki dołączonej aplikacji można je tak zaprogramować, by reagowały jak ich odpowiedniki w kontrolerze Xboxa One.

Chociaż kontroler przeznaczony jest konsoli Xbox, to równie dobrze można go podłączyć również do komputera z systemem Windows. Premiera urządzenia jest planowana na wrzesień, ale już teraz można go zakupić w przedsprzedaży za 359 zł. | CHIP