AMD zaprezentowało nowego Radeona Pro

Karty graficzne dla użytkowników profesjonalnych to dość specyficzny segment rynku. Nowych układów jest niewiele i pojawiają się one wyraźnie później niż karty konsumenckie. Nie inaczej jest w przypadku kart Radeon Pro. Prezentacja najnowszego modelu WX8200 nastąpiła niemal równo rok po pojawieniu się jego “cywilnego” kuzyna, czyli Radeona RX 56 Vega (pokazanego pod koniec lipca 2017). Czym dokładnie jest nowa karta graficzna?
AMD zaprezentowało nowego Radeona Pro

Konstrukcyjnie Radeon Pro WX 8200 nie odbiega od pokrewnej mu Vegi. Może pochwalić się 56 jednostkami obliczeniowymi NCU (co przekłada się na 3584 procesory strumieniowe) i 8 gigabajtami szybkiej pamięci HBM2. Podczas premiery AMD nie podało informacji na temat częstotliwości pracy GPU i pamięci. Jednakże ujawniono dane dotyczące mocy obliczeniowej, a ta każe już oczekiwać wyższych taktowań niż w Vedze 56.

W porównaniu do konkurencji GPU Radeona Pro sprawdza się wyjątkowo dobrze (fot. AMD)
W zadaniach związanych z VR nowy Radeon Pro WX8200 także pokazuje znaczne możliwości (fot. AMD)
Pomimo iż nowość AMD jest wyraźnie tańsza od Quadro P5000 to pozostaje bardziej wydajna (fot. AMD)

AMD nie stroni od porównań do konkurencji. “Czerwoni” przyznają, że nowa karta jest szybsza od Quadro P4000 i Quadro P5000 w zadaniach korzystających z mocy obliczeniowej GPU. Jednocześnie w zadaniach projektowych korzystających z bibliotek OpenGL nowy Radeon Pro bywa od konkurencji wolniejszy. Zdaniem AMD to jednak nie ma wielkiego znaczenia, ponieważ generuje płynność przekraczającą częstotliwość odświeżania ekranów.

Nowy Radeon bywa jednak wolniejszy od konkurencji. Szczególnie w zadaniach związanych z projektowaniem (fot. AMD)

Dodatkowym atutem Radeona Pro WX8200 jest wspomaganie obliczeń niezwiązanych bezpośrednio z grafiką oraz przy podziale zadań obciążających GPU. Jednoczesne projektowanie i renderowanie innego projektu powinno więc odbywać się płynnie. Cenę nowego Radeona Pro WX8200 ustalono na poziomie 1000 dolarów (około 3800 zł bez VAT) | CHIP