Dell

Dell: Inspiron, Vostro, Alienware oraz sterowanie gestami

Oglądamy targowe stoisko firmy z Texasu.

Dell w Berlinie proponuje laptopy w większości w obudowach wykonanych z metalu, zamiast z plastiku. Dzięki temu komputery powinny sprawdzić się przy częstym użytkowaniu w pracy oraz jako urządzenia multimedialne.

Taka jest też odświeżona linia Inspiron. 17-calowy notebook z serii Inspiron 7000 to urządzenie 2 w 1 – możemy z niego korzystać w sposób klasyczny lub po rozłożeniu obejrzeć film. Dotykowy ekran obsłużymy również przy pomocy opcjonalnego rysika Active Pen. Laptopy z tej serii korzystają z procesorów Intel Core i5 oraz i7 8 generacji, a dokładniej: z najnowszych jednostek Whiskey Lake. Są również dostępne wersje z pamięcią Optane wyraźnie przyśpieszającą działanie komputera.

Jako Inspiron pojawił się 14-calowy Chromebook 14, czyli laptop z ChromeOS-em. Jest to również urządzenie 2-in-1. Według producenta, bateria powinna wystarczyć na 10 godzin pracy. Chromebook ma 128 GB pamięci SSD i działa na procesorze Intel Core i3. Dysponuje też portem USB typu C z wyjściem wideo.

Inspirony mają opcjonalny czytnik linii papilarnych. Umieszczony jest w wygodnym miejscu, bo na przycisku zasilania. Są zarówno w linii Inspiron 7000, jak i Inspiron 5000. W modelach Inspiron 7000 2 w 1 użytkownicy zdecydują o wyborze układu graficznego. Poza zintegrowanym z nowymi CPU Intela iGPU można zmaówić znacznie szybszy GeForce MX150.

Wyraźna przebudowa nastąpiła w serii Inspiron 5000. Laptopy są teraz podobne do modeli z linii 7000 – mają bardziej zamknięty, spłaszczający się ku przodowi kształt obudowy, także wykonanej z metalu. Dell zrezygnował z modelu 13-calowego, na rzecz 14-calowego, jednak rozmiar komputera pozostał niemal taki sam – efekt osiągnięto przez zmniejszenie ramek ekranu.

Dell pokazał także odświeżoną wersję serii XPS. Lekkie, smukłe, niemal pozbawione ramek laptopy wyglądają znakomicie. Mają porty Thunderbolt 3, co daje im duże możliwości. Model XPS 13 2 w 1 korzysta przy tym, jako jedno z nielicznych urządzeń na IFIE, z procesora Amber Lake.

Natknąłem się na egzemplarz z Core i5-8200Y. Podłączono do niego dwa monitory, mysz, klawiaturę i słuchawki za pomocą jednego kabla Thunderbolt 3 – co równocześnie ładowało baterię laptopa.

Ponieważ wszystkie spośród nowości laptopowych Della mają gniazdo USB 3.1 typu C generacji 2, producent postarał się o urządzenie pozwalające na wykorzystanie tej cechy. 27-calowy monitor S2719DC korzysta z wejścia wideo poprzez USB-C, a jednocześnie ładuje za jego pomocą podłączonego laptopa, który jest źródłem sygnału. Monitor nie jest jednak zbyt tani – kosztuje 500 euro (2150 złotych).


Dalej piszemy m.in. o sterowaniu dźwiękiem przy użyciu gestów i o laptopie Alienware 15.