Kirin 980 – ogromny skok wydajności, podwójna NPU i nowy chip graficzny

Kirin 980 to pierwszy na świecie komercyjny procesor produkowany w 7-nanometrowym procesie litograficznym. Pozwala to na upakowanie większej liczby tranzystorów na jednostce powierzchni, skutkując wyższą wydajnością i mniejszym zużyciem energii. W najnowszym Kirinie na centymetrze kwadratowym powierzchni umieszczono 6,9 miliarda tranzystorów, o 1,6 razy więcej w porównaniu do poprzedniej generacji procesora. Jak twierdzi Huawei, nowy CPU będzie dzięki temu o 20 proc. bardziej wydajny i  o 40 proc bardziej energooszczędny od swojego poprzednika, przedstawionego rok temu Kirina 970.
Huawei jako pierwszy pokazał procesory wykonane w technologii 7 nanometrów (fot. Konstanty Młynarczyk)

Huawei jako pierwszy pokazał procesory wykonane w technologii 7 nanometrów (fot. Konstanty Młynarczyk)

Kirin 980 składa się z ośmiu rdzeni: 4 rdzeni Cortex-A76, i 4 rdzeni Cortex-A55 o najwyższej wydajności. Cortex-A76 są o 75 proc. wydajniejsze i o 58 proc. bardziej efektywne energetycznie od wcześniejszej generacji. System Kirin CPU w czasie rzeczywistym przydziela zadania do konkretnych rdzeni. Pozwala to wykorzystać dostępne zasoby w najbardziej optymalny sposób.

Nowy procesor chińskiego producenta wykorzystuje też pierwszy na świecie modem obsługujący technologię LTE kat. 21. Oznacza to możliwość przesyłania danych z prędkością 1,5Gb/s. Procesor obsługuje agregację pasm LTE działających na różnych częstotliwościach. Dzięki temu użytkownicy mogą swobodnie wybierać operatorów sieci komórkowych bez utraty jakości połączeń.

[banner slot=”text”]

Sztuczna inteligencja na jeszcze wyższym poziomie

Nie jest zaskoczeniem, że Kirin 980 to także jeszcze lepsze wsparcie dla sztucznej inteligencji. W układzie znajduje się podwójny procesor NPU, który potrafi rozpoznać do 4600 obrazów na minutę – więcej o 120% w porównaniu do Kirina 970. Dodatkowo, procesor wspiera obliczenia w chmurze. Producent Kirina zastosował procesor graficzny Mali-G76, który również ma lepsze parametry niż w poprzednich układach, co przekłada się na wzrost wydajności o aż 178% w porównaniu z poprzednią generacją. GPU wyposażono w innowacyjną technologię detekcji i automatycznego przyspieszenia procesora w sytuacjach mocnego obciążenia – przydatną szczególnie podczas grania.

Procesor Kirin 980 pojawi się m.in. w smartfonie Honor Magic 2, również zapowiedzianym na tegorocznych targach w Berlinie (fot. Konstanty Młynarczyk)

Nowa jakość fotografii

Projektanci w Kirinie 980 wprowadzili też usprawnienia w zakresie fotografii mobilnej. Procesor, w porównaniu ze swoim poprzednikiem, zwiększa aż o 46% przepustowości danych i umożliwia zmianę kontrastu na wybranych częściach fotografii. Ponadto Kirin 980 precyzyjnie usuwa artefakty bez utraty jakości. Jest to możliwe dzięki redukcji szumów Multi-pass. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Ulepszono też śledzenie ruchu – skuteczność tej funkcji została podniesiona do 97,4%.

Kirin 980 – najważniejsze informacje

• produkowany w przełomowej, 7-nanometrowej technologii
• podwójny procesor NPU – odpowiedzialny za sztuczną inteligencję
• 6,9 miliarda tranzystorów na 1cm2 – 1,6 razy więcej niż w poprzedniku
• osiem rdzeni – 2xCortex-A76, 2xCortex-A76, 4xCortex-A55
• 20% wzrostu wydajności, 40% wzrostu efektywności
• GPU: Mali-G76 – 46% więcej mocy obliczeniowej, 178% wyższa efektywność
• LTE kat. 21 – przesył danych z prędkością do 1,5Gb/s

| CHIP