Huawei jako pierwszy pokazał procesory wykonane w technologii 7 nanometrów (fot. Konstanty Młynarczyk)

Kirin 980 – ogromny skok wydajności, podwójna NPU i nowy chip graficzny

Huawei pokazał swój nowy układ mobilny.

Kirin 980 to pierwszy na świecie komercyjny procesor produkowany w 7-nanometrowym procesie litograficznym. Pozwala to na upakowanie większej liczby tranzystorów na jednostce powierzchni, skutkując wyższą wydajnością i mniejszym zużyciem energii. W najnowszym Kirinie na centymetrze kwadratowym powierzchni umieszczono 6,9 miliarda tranzystorów, o 1,6 razy więcej w porównaniu do poprzedniej generacji procesora. Jak twierdzi Huawei, nowy CPU będzie dzięki temu o 20 proc. bardziej wydajny i  o 40 proc bardziej energooszczędny od swojego poprzednika, przedstawionego rok temu Kirina 970.

Kirin 980 składa się z ośmiu rdzeni: 4 rdzeni Cortex-A76, i 4 rdzeni Cortex-A55 o najwyższej wydajności. Cortex-A76 są o 75 proc. wydajniejsze i o 58 proc. bardziej efektywne energetycznie od wcześniejszej generacji. System Kirin CPU w czasie rzeczywistym przydziela zadania do konkretnych rdzeni. Pozwala to wykorzystać dostępne zasoby w najbardziej optymalny sposób.

Nowy procesor chińskiego producenta wykorzystuje też pierwszy na świecie modem obsługujący technologię LTE kat. 21. Oznacza to możliwość przesyłania danych z prędkością 1,5Gb/s. Procesor obsługuje agregację pasm LTE działających na różnych częstotliwościach. Dzięki temu użytkownicy mogą swobodnie wybierać operatorów sieci komórkowych bez utraty jakości połączeń.

Sztuczna inteligencja na jeszcze wyższym poziomie

Nie jest zaskoczeniem, że Kirin 980 to także jeszcze lepsze wsparcie dla sztucznej inteligencji. W układzie znajduje się podwójny procesor NPU, który potrafi rozpoznać do 4600 obrazów na minutę – więcej o 120% w porównaniu do Kirina 970. Dodatkowo, procesor wspiera obliczenia w chmurze. Producent Kirina zastosował procesor graficzny Mali-G76, który również ma lepsze parametry niż w poprzednich układach, co przekłada się na wzrost wydajności o aż 178% w porównaniu z poprzednią generacją. GPU wyposażono w innowacyjną technologię detekcji i automatycznego przyspieszenia procesora w sytuacjach mocnego obciążenia – przydatną szczególnie podczas grania.

Procesor Kirin 980 pojawi się m.in. w smartfonie Honor Magic 2, również zapowiedzianym na tegorocznych targach w Berlinie (fot. Konstanty Młynarczyk)

Nowa jakość fotografii

Projektanci w Kirinie 980 wprowadzili też usprawnienia w zakresie fotografii mobilnej. Procesor, w porównaniu ze swoim poprzednikiem, zwiększa aż o 46% przepustowości danych i umożliwia zmianę kontrastu na wybranych częściach fotografii. Ponadto Kirin 980 precyzyjnie usuwa artefakty bez utraty jakości. Jest to możliwe dzięki redukcji szumów Multi-pass. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Ulepszono też śledzenie ruchu – skuteczność tej funkcji została podniesiona do 97,4%.

Kirin 980 – najważniejsze informacje

• produkowany w przełomowej, 7-nanometrowej technologii
• podwójny procesor NPU – odpowiedzialny za sztuczną inteligencję
• 6,9 miliarda tranzystorów na 1cm2 – 1,6 razy więcej niż w poprzedniku
• osiem rdzeni – 2xCortex-A76, 2xCortex-A76, 4xCortex-A55
• 20% wzrostu wydajności, 40% wzrostu efektywności
• GPU: Mali-G76 – 46% więcej mocy obliczeniowej, 178% wyższa efektywność
• LTE kat. 21 – przesył danych z prędkością do 1,5Gb/s

| CHIP