Pięć nowych modeli tanich tabletów Lenovo

Zaczynając od najtańszych, a kończąc na najwyższych modelach będą to odpowiednio: Lenovo Tab E7, E8 i E10, a także Tab M10 oraz Tab P10. Sam producent określa wszystkie te urządzenia jako “służące do konsumpcji”, co można rozumieć jak taki sprzęt, na którym owszem obejrzymy film, ale z pewnością nic już ie zmontujemy. Nie jest to oczywiście niczym odkrywczym, ponieważ tablety z założenia lepiej sprawdzają się właśnie w odtwarzaniu plików wideo, tekstowych czy przeglądaniu sieci niż tworzeniu np. pisaniu.
Pięć nowych modeli tanich tabletów Lenovo

Parametry techniczne Lenovo Tab E7 nie porywają, stąd też ta niska cena (fot. Lenovo)

Najtańszy, Lenovo Tab E7 ma wyświetlacz o przekątnej 7 cali i pracuje z Android Oreo Go Edition. Zastosowany przez Lenovo wyświetlacz ma bardzo niską rozdzielczość (ledwie 1024 x 600 pikseli) i jest wykonany w technologii TN. Nie należy więc liczyć na szerokie kąty widzenia. Jego sercem będzie układ MediaTek MT8167 lub, w wersji z modemem 3G, MediaTek MT8321. Są to raczej powolne, 4-rdzeniowe jednostki taktowane 1,3 GHz. Niezbyt zachęcająco jest także w kwestii pamięci RAM. Ledwie 1 GB pamięci to “trochę” za mało na dzisiejsze czasy. Pamięć na dane mieści do 16 GB i ma być możliwa do rozszerzenia za pomocą karty microSD (o pojemności do 128 GB). 7-calowy tablet Lenovo ładowany jest poprzez gniazdo microUSB, a jego bateria ma pojemność 2750 mAh.

Lenovo Tab E8 jest już dostępny w sprzedaży (fot. Lenovo)

Nieco większy bo 8 calowy Lenovo Tab 8 ma ekran wykonany w technologii IPS i cechujący się rozdzielczością 1280 x 800, co nadal nie stanowi szczególnie wysokiej wartości. Sercem tego modelu będzie dosyć podobny układ Media-Tek MT8163B, także taktowany 1,3 GHz, mający do dyspozycji ledwie 1 GB RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej (możliwej do rozszerzenia za pomocą karty pamięci micro SD).

[banner slot=”text”]

Co ciekawe, ten model będzie pozbawiony opcji z modemem 3G, w przeciwieństwie do tańszego kuzyna. Może się za to pochwalić znacznie bardziej pojemną baterią: 4850 mAh. Urządzenie pracuje z Android Nougatem. Lenovo Tab E8 wyposażony został w pojedynczy głośnik, ale za to korzysta ze wsparcia systemu Dolby Atmos.

Lenovo Tab E10 – może niezbyt zaawansowany, ale specyfikacja pozwala oczekiwać nieco bardziej płynnego działania (fot. Lenovo)

Lenovo Tab E10 natomiast jest wyraźnie już większy od opisanej wcześniej dwójki. Ma ekran o przekątnej 10,1 cala wykonany w technologii IPS i chociaż rozdzielczość nadal jest niska, bo wynosi 1280 x 800 pikseli, to mamy tu do czynienia z urządzeniem wyposażonym w w nieco lepszy procesor Snapdragon 210 mający do dyspozycji 2 GB pamięci RAM. Wprawdzie nadal jest to wartością bardzo niską ale bliższą tego, co można by oczekiwać we współczesnym urządzeniu. Płynność działania powinna być jednak akceptowalna, zwłaszcza, że podobnie jak najtańszy z nowych tabletów Lenovo także Tab E10 pracuje pod kontrolą mniej wymagającego systemu Android Oreo Go Edition. Bateria w tym modelu jest identyczna jak w modelu Tab E8 i ma pojemność 4850 mAh. W tym tablecie znajdują się już cztery głośniki, wspierane technologią Dolby Atmos.

Lenovo Tab M10 to urządzenie znacznie bardziej zaawansowanie niż modele z serii E. Wygląda także lepiej (fot. Lenovo)

Dwa kolejne modele to już nieco wyższa półka. Lenovo Tab M10 może pochwalić się ekranem o przekątnej 10,1 cala wykonanym w technologii IPS, o rozdzielczości Full HD czyli 1920 x 1080. Sercem urządzenia jest SoC Snapdragon 450, taktowany 1,8 GHz, mający do dyspozycji 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć kartą pamięci microSD o pojemności do 256 GB. W związku z zastosowaniem tego konkretnego z układu znanego świetnie z wielu telefonów, mamy tu oczywiście do dyspozycji zarówno pełen A-GPS jak i łączność LTE. Bateria pozostaje niezmieniona względem dwóch poprzednich modeli, a więc ma pojemność 4850 mAh. Tablet działała na systemie Android Oreo w pełnej jego wersji  (nie Go Edition). Tab M10 może pochwalić się dwoma głośnikami na przedzie, wspieranymi przez Dolby Atmos.

Tablet Lenovo Tab P10 wygląda na urządzenie z wyższej półki, ale to tak naprawdę nadal średniak. Chociaż ładny. (fot. Lenovo)

Najbardziej zaawansowany spośród nowych urządzeń będzie Lenovo Tab P10, korzystający z tego samego procesora co model Tab M10, a więc ze Snapdragona 450, który w tym przypadku będzie miał do dyspozycji nieco więcej pamięci RAM (4 GB) oraz pamięci na dane 64 GB. Urządzenie korzysta dokładnie z takiego samego ekranu IPS 10,1″ o rozdzielczości Full HD co w bliźniaczym modelu. Znacząca różnica dotyczy natomiast pojemności baterii, która w tym przypadku wynosi 7000 mAh. Także i w Tab P10 mamy do czynienia z tabletem pracującym pod kontrolą systemu Android Oreo w jego pełnej wersji. Spośród nowych tabletów Lenovo, ten model prezentuje się też najefektowniej wizualnie – ma szklane plecy i metalową ramkę. Poza tym dysponuje czterema głośnikami z systemem Dolby Atmos.

Tab P10 będzie dostępny także w czarnej wersji (fot. Lenovo)

To co z pewnością będzie dużą zaletą całej serii nowych tabletów Lenovo to ceny. Lenovo Tab E7 będzie kosztował od 69,99 dolarów (około 260 zł) i do sprzedaży trafi z początkiem października. Niestety, przynajmniej początkowo będzie dostępny wyłącznie poprzez sklepy Walmart. Lenovo Tab E8 wyceniono na 99,99 dolarów (około 370 zł) i jako jedyny jest już dostępny w sprzedaży. Lenovo Tab E10 kosztować będzie 129,99 dolarów (około 480 zł) i pojawi się w sprzedaży w październiku. Ceny modeli Tab M10 oraz Tab P10 na tę chwilę nie zostały podane, natomiast ich rynkowa premiera rozpocząć się zimą na platformie Amazon | CHIP