Polska trzecia pod względem liczby ataków z użyciem trojanów bankowych

Liczba trojanów kradnących dane zwiększyła się trzykrotnie. Najwięcej ataków odnotowano w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Polska w tym niechlubnym zestawieniu awansowała z 9 miejsca na 3. Głównie za sprawą dużej aktywności takich wirusów jak Trojan.AndroidOS.Agent.cw i Trojan-Banker.AndroidOS.Marcher.w. Mobilne wirusy wykradające dane to realny problem. Przestępcy mogą przy ich pomocy robić zrzuty ekranu i przechwytywać SMS-y służące do weryfikacji dwuetapowej.
Polska trzecia pod względem liczby ataków z użyciem trojanów bankowych

Wirusy kradnące dane bankowe podszywają się m.in. pod przeglądarkę Chrome (graf. Kaspersky Lab)

Wzrasta też liczba innych ataków na użytkowników smartfonów. Łącznie Kaspersky Lab odnotował wzrost liczby mobilnych wirusów o 421 tysięcy w stosunku do początku roku. Łącznie wykryto ponad 1,7 miliona prób instalacji takiego oprogramowania. Przestępcy próbują kraść pieniądze także na komputerach. W tym przypadku łącznie wykryto ponad 215 prób instalacji złośliwego oprogramowania, które mogły służyć do kradzieży pieniędzy z bankowości internetowej.

Ataki wymierzone są też w użytkowników iOS-a (graf. Kaspersky Lab)

Radzimy zachować rozwagę i nie instalować aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł. Nie warto też klikać w linki otrzymane SMS-em. W sieci są aż 352 miliony potencjalnie szkodliwych stron internetowych, które mogą stać się źródłem infekcji, a w efekcie kradzieży danych i pieniędzy z konta. | CHIP