Polski Amazon pod lupą PIP [AKTUALIZACJA]

[banner slot=”text”]
Polski Amazon pod lupą PIP [AKTUALIZACJA]

W ciągu ostatnich czterech lat Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 53 kontrole w polskich oddziałach Amazona i w ich wyniku nałożyła na pracodawcę kary w wysokości 18 tys. zł łącznie. Kontrole były spowodowane przede wszystkim skargami pracowników na ciężkie warunki pracy i wyśrubowane normy. Najczęściej kontrolowany był zakład w Bielanach Wrocławskich – aż 32 razy, tylko raz skontrolowany został oddział w Kołbaskowie. Inspektorzy PIP stwierdzili nieprzestrzeganie niektórych przepisów BHP dotyczących pracy i pomieszczeń socjalnych, nieprawidłowości dotyczące terminowości i wysokości wypłat oraz  z związane z ewidencją czasu pracy.

Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy Danuta Rutkowska poinformowała, że: “Wobec winnych 26 wykroczeń nałożono 12 mandatów na łączną kwotę 18 tys. zł, zastosowano 5 środków wychowawczych”. 117 decyzji nakazujących usunięcie nieprawidłowości. Według GIP poprawiło to warunki pracy.

Tymczasem, jak informuje serwis Businnes Insider, w trakcie Prime Day, czyli lipcowej wyprzedaży Inicjatywa Pracownicza działająca w Amazonie alarmowała, że w tym czasie obowiązuje w magazynach 50-godzinny tydzień pracy i zakaz urlopów. Inicjatywa apeluje o niepoddawanie się presji pracodawcy.

Fragment “Głosu załogi Amazona” (źr. Business Insider)

AKTUALIZACJA

Poniżej dodajemy oficjalne oświadczenie, które otrzymaliśmy od firmy Amazon:

Od początku działalności jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi władzami, w tym także Inspektoratem Pracy i zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa. Naszym priorytetem jest pełna zgodność z prawem pracy i jeśli coś wymaga poprawy, poprawiamy to. Gdybyśmy nie byli dobrym pracodawcą nie zdołalibyśmy zatrudnić na tak konkurencyjnym rynku pracy 14 000 pracowników. Naszym pracownikom zapewniamy wysoce konkurencyjną płacę i atrakcyjne benefity w tym m.in ubezpieczanie na życie, prywatny pakiet medyczny, obiad za 1 pln, darmowy transport do i z pracy oraz program Postaw na Swój Rozwój, w ramach którego pracownicy poziomu początkowego z rocznym stażem otrzymują dofinansowanie do 95% kosztów kursów zawodowych przez okres czterech lat.

Podczas szczytów sezonu jak ten, w którym świętujemy urodziny Amazon i oferujemy naszym klientom liczne promocje, zatrudniamy dodatkowych pracowników, którzy pomagają nam poradzić sobie ze wzrostem zamówień. Podczas tego szczytu sezonu zatrudniliśmy w całej Europie ponad 16 900 sezonowych pracowników, którzy  pomagali nam zrealizować zamówienia klientów. Bezpieczeństwo osób zatrudnionych  jest dla nas priorytetem i zarzuty, że może być inaczej, są bezpodstawne i krzywdzące dla naszej firmy i naszych pracowników, którzy na co dzień o nie dbają.

~Marzena Więckowska, Rzecznik Prasowy Amazon

Więcej:Amazonkara