NEWS: trzy CPU Intel Core 9 generacji już w przyszłym tygodniu

Jak podaje serwis TechPowerUp, Intel pokaże procesory Core 9 generacji – 14 sierpnia. Będzie to jednak tzw. papierowa premiera, czyli poznamy specyfikację i dane o wydajności, ale układy jeszcze nie wejdą na rynek. Sprzedaż miałaby rozpocząć się dopiero w październiku. Nie dostaliśmy jeszcze od polskiego oddziału “niebieskich” potwierdzenia tych informacji, wiadomo jednak oficjalnie, że firma zamierza wprowadzić Core 9 generacji w IV kwartale roku. Zatem dane o terminach są zbieżne.
NEWS: trzy CPU Intel Core 9 generacji już w przyszłym tygodniu

Należy oczekiwać, że papierowa premiera nowych chipów z USA będzie miała istotne konsekwencje rynkowe. Dlaczego? Naturalnym ruchem producenta oraz dystrybutorów stanie się zapewne obniżenie cen i liczne promocje na procesory generacji 8, nie wspominając już nawet o zalegających w magazynach układach jeszcze wcześniejszych – 6 i 7 generacji. Mimo że procesory Core gen. 9 nie pojawią się na rynku w chwili oficjalnego debiutu, mogą od razu wywołać ruch cen.

Core 9 generacji
Premiera będzie obejmowała 3 procesory, to niewiele, ale wystarczy, by mocno wpłynąć na rynek (graf. TechPowerUp)

Nie należy 14 sierpnia oczekiwać informacji o wielu modelach nowych CPU. Zaprezentowane zostaną ledwie 3 procesory. Ich dobór nie jest przypadkowy, bo są to jednostki z wyższej półki reprezentujące najwyższe stopnie w swoich grupach: Core i5, i7 oraz i9. Poznamy odblokowane Core i9-9900K, Core i7-9700K i Core i5-9600K. Dwa pierwsze układy mają po 8 rdzeni, zatem Intel do walki z AMD wytoczy naprawdę ciężkie działa. Core i5-9600K będzie chipem 6-rdzeniowym.

W odróżnieniu od typowych premier – przy okazji których wprawdzie rynkowy debiut jest oddalony od prezentacji, ale wraz z nią lub chwilę później pojawiają się testy i recenzje nowego produktu – tu poczekamy dłużej. Sample dla mediów, czyli testowe jednostki Intel udostępni dopiero bliżej  rynkowej premiery.

Razem z nowymi CPU pojawi się prawdopodobnie także chipset Z390 (graf. Intel)

O tych procesorach pisaliśmy już w CHIP-ie. Pod wieloma względami będą przypominały układy generacji 8, ale w przypadku topowych grup, czyli Core i9 oraz Core i7, mamy do czynienia, jak wspominałem, z jednostkami 8-rdzeniowymi. Procesory generacji 9 zostaną wykonane, podobnie do poprzedników, w procesie technologicznym 14 nm. Niewiele wiadomo na razie o odmianach mobilnych czy układach z niższego segmentu. Ich jednak nadchodząca premiera nie dotyczy, skupiając się wyłącznie na wydajnych układach desktopowych. Pierwotnie nowe CPU miały pojawić się dopiero w pierwszym kwartale 2019 roku. Intel chyba nie spodziewał się wzrostu wydajności w zadaniach jednowątkowych w 2 generacji układów AMD Ryzen. Dotychczas układy “niebieskich” wyraźnie górowały nad AMD pod tym względem, teraz dystans niebezpiecznie się skurczył. Stąd może przyśpieszenie prezentacji i rynkowego debiutu nowych procesorów Intela. | CHIP