PS42 – nowy, niegamingowy model MSI

Na polskim rynku MSI sprzedaje niemal wyłącznie laptopy gamingowe, jeśli nie liczyć oczywiście podzespołów tajwańskiego producenta. Od czasu do czasu pojawiają się jednak modele skierowane do innych niż gracze użytkowników. Dotąd często były one jedynie przekonfigurowanymi i nieco przemalowanymi modelami znanymi z oferty dla graczy. Tym razem mamy jednak do czynienia z zupełnie inną konstrukcją. MSI PS42 to lekki, smukły i bardzo ładny ultrabook.
PS42 – nowy, niegamingowy model MSI

Gabaryty PS42 są dość imponujące. Przy dość dużym, 14-calowym ekranie, tajwańskiemu producentowi udało się zachować masę urządzenia bardziej charakterystyczną dla modeli ledwie 12-calowych: 1,19 kg (a nawet 1,18 kg w wersji ze zintegrowanym GPU).  Laptop mierzy 322 x 222 mm, a w najgrubszym miejscu ma 15,9 mm. 14-calowy ekran IPS zastosowany w PS42 ma rozdzielczość FullHD, a za generowanie obrazu na nim wyświetlanego odpowiada jeden z dwóch układów graficznych: zintegrowany Intel UHD Graphics 620 lub, opcjonalnie, GeForce MX150 z 2 GB GDDR5.

W dostępnych konfiguracjach znajdują się procesory Core i5-8250U lub Core i7-8550U. Wadą jest niestety zaledwie jeden slot na pamięć RAM, co ogranicza maksymalną pojemność pamięci operacyjnej do 16 GB. Dziwne, że producent nie pokusił się tu nawet nie tyle o drugie gniazdo, co o wlutowanie pewnej ilości pamięci w płytę główną komputera, co jest dość powszechną praktyką w przypadku laptopów o bardzo lekkiej konstrukcji. W środku nie uświadczymy miejsca na dysk 2,5″, za to dostępne gniazdo M.2 obsługuje nośniki SSD włącznie z modelami typu NVMe. Domyślnie producent instaluje w tym gnieździe dysk SSD 256 GB PCIe.

Klawiatura w PS42 jest podświetlana na biało, a dwa głośniki zamontowane w smukłej obudowie nowego MSI mają po 2 W każdy. Jeśli chodzi o wyposażenie w złącza zewnętrzne to jak na tak cienką konstrukcję jest nadspodziewanie dobrze: dwa porty USB 3.1 Gen. 1 Typu A, dwa USB 3.1 Gen. 1 Typu C, wyjście HDMI, gniazdo audio combo i czytnik kart SD. Trochę szkoda, że ani jeden z portów USB typu C nie jest Gen 2 zgodnym z Thunderbolt. Nowy model może pochwalić się baterią o pojemności 40 Wh. Ceny tego laptopa na polskim rynku zaczynają się od 3999 zł. | CHIP