Qin1 – hit platformy crowdfundingowej prowadzonej przez Xiaomi

Takiej reakcji internautów nie spodziewał się chyba nawet sam producent, który do uruchomienia procesu produkcji potrzebował niewielkiej kwoty 10 tys. juanów (ok. 5,3 tys. zł). W Chinach zwykłe telefony komórkowe cieszą się wciąż dużym zainteresowaniem. Qin1 trafi do pierwszych klientów już we wrześniu. Jego cena to 199 juanów (około 106 zł). Za 100 juanów więcej (około 50 zł) będzie można nabyć nieco lepszą wersję urządzenia.
xiaomi qin 1
xiaomi qin 1

[banner slot=”text”]

W standardzie telefon pracuje pod kontrolą procesora MT6260A (ARM Cortex-A7), 8 MB pamięci RAM i 16 MB pamięci wewnętrznej. Wersja Qin1s to odpowiednio układ SC9820E (ARM Cortex-A53), 256 MB pamięci RAM oraz 512 MB pamięci wewnętrznej. Pierwszy model obsłuży jedynie sieci 2G, a drugi pozwoli cieszyć się również dostępem do 4G.

Ponieważ obydwa urządzenia mają niewielkie, 2,8-calowe ekrany o rozdzielczości 320×240 pikseli to nie potrzebują pojemnego akumulatora. 1480 mAh, który znajdziemy w ich wnętrzu pozwoli na 15 (Qin1) lub 7 (Qin1s) dni w stanie czuwania. Telefony pracują pod kontrolą systemu MOCOR5 na bazie Androida.

Poza gniazdem Dual SIM, portem podczerwieni, Wi-Fi i Bluetooth 4.2 najciekawszym elementem tego urządzenia jest obecność sztucznej inteligencji, która w czasie rzeczywistym przetłumaczy mowę w aż 17 językach. Qin1 byłby świetnym narzędziem dla podróżników, gdyby nie jeden feler – żadna z wersji telefonu nie ma aparatu fotograficznego.

qin1
Tak prezentuje się ekran główny Quin1 (fot. Youpin.mi.com)

O tym, że Xiaomi produkuje nie tylko smartfony wie już chyba każdy. Za to niewiele osób, poza Chińczykami, słyszało o Youpin, czyli crowdfundingowej platformie tego giganta założonej w 2015 roku. W ciągu pierwszych dwóch lat działalności za jej pomocą ufundowano ponad 100 projektów i to nie tylko związanych z elektroniką. Na Youpin znaleźć można meble, miotełki do kurzu, zestawy do aromaterapii, ceramikę, buty, a nawet pastę do zębów. W maju br. Xiaomi otworzyło fizyczny sklep ze swoimi urządzeniami oraz produktami ufundowanymi na platformie, gdzie można znaleźć 2000 produktów. | CHIP